Rusové s Číňany pořádají námořní manévry ve Středomoří, NATO cvičí v Baltu

- Aktuality autor: pal

Rusové a Číňané provádějí společné námořní cvičení ve Středozemním moři. Oba státy přitom uvádějí, že jejich společné manévry nejsou proti nikomu zaměřeny. Naproti tomu osm států NATO začalo s námořním cvičením v Baltském moři kousek od Kaliningradu. Údajně má jít o pravidelnou vojenskou akci Severoatlantické aliance, která s rusko-čínskými manévry nijak nesouvisí. 

Pro ruské námořníky je společné cvičení příležitostí, jak se potkat se svými čínskými kolegy

Pro ruské námořníky je společné cvičení příležitostí, jak se potkat se svými čínskými kolegy,zdroj: Profimedia.cz

"Toto společné cvičení není namířeno proti žádné třetí straně a není spojeno s politickou situací v oblasti," citovala agentura TASS sdělení ruského ministerstva obrany. Konkrétní úkoly má účastníkům manévrů pod kódovým označením "Námořní spolupráce-2015" velení rozdělit během dnešního odpoledne. 

Při zahajovací ceremonii rusko-čínského cvičení, které potrvá deset dní, vyplulo z ruského černomořského přístavu v Novorossijsku deset plavidel obou zemí. Jeho cílem má být příprava opatření k ochraně lodní dopravy. Další společné námořní manévry obě země plánují uspořádat v srpnu v Japonském moři. 

Na druhé straně jsou Baltic Fortress 2015 podle nejmenovaného mluvčího litevského námořnictva pravidelnými manévry Severoatlantické aliance. Cílem je výcvik a prověřování součinnosti spojeneckých námořních sil. DPA k tomu poznamenala, že cvičení se koná v oblasti nedaleko ruské enklávy Kaliningradu. 

Tagy: Rusko Čína NATO Baltské moře vojenská cvičení Středozemní moře

Zdroje: ČTK