Rusové provádějí velké manévry u Ukrajiny. S tanky jsou už 30 km od hranic

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ruská armáda dnes potvrdila, že u Ukrajinských hranic provádí manévry. Jde prý o "všestrannou prověrku koordinace jednotek s následným plněním cvičných bojových úkolů v neznámém prostředí". Cvičení probíhá v Rostovské, Belgorodské, Kurské a Tambovské oblasti, z nichž první tři sousedí s Ukrajinou. Potrvá do konce března.

Ruská armáda na tancích (ilustrační fotografie)

Ruská armáda na tancích (ilustrační fotografie),zdroj: Getty Images

Intenzita polních operací při hranicích s Ukrajinou se zvyšuje, uvedlo ruské ministerstvo. Zapojily se do nich motostřelecké, dělostřelecké a tankové útvary, které byly do postavení z míst trvalé dislokace dopraveny po vlastní ose, ale i s využitím železniční a letecké dopravy. 

Jednotky se podle informace ruského ministerstva cvičí v přesunech vojenské techniky v neznámém prostoru, v opevňování zaujatých pozic a v organizaci rozvědné činnosti. Zvláštní pozornost je prý věnována utajeným přesunům a maskování.

Nácvik překvapivého postupu

Vojska se cvičí ve vedení různých typů boje, v řízení pohybu jednotek a palby a "snaží se postupovat překvapivě a zmást protivníka". Závěr cvičení bude patřit ostrým střelbám a řízení dělostřelecké palby, uvedlo ministerstvo. 

Rostovská, Belgorodská a Kurská oblast bezprostředně sousedí s Ukrajinou, Tambovská oblast je od ukrajinských hranic vzdálená asi 250 kilometrů. O početních stavech vojsk zapojených do cvičení se ruské ministerstvo nezmiňuje. 

Prezident Vladimir Putin, který je vrchním velitelem ruské armády, po zostření vnitropolitického konfliktu na Ukrajině nařídil bleskovou, předem neoznámenou prověrku jednotek západního a centrálního vojenského okruhu. Manévry začaly koncem února, po týdnu Putin oznámil, že všechna vojska dostala příkaz k návratu do kasáren. Současně s tím probíhaly manévry raketových vojsk u jihoruské Astrachaně. 

Tanky 30 km od Ukrajiny

V ruských sociálních sítích se v noci na dnešek objevily zprávy a fotografie zachycující pohyby těžké ruské vojenské techniky v pohraničních regionech. V Belgorodské oblasti se podle nich přesunuly tankové a motostřelecké útvary až do třicetikilometrové vzdálenosti od ukrajinských hranic. Asi 50 kilometrů od hranic s Belgorodskou oblastí leží ukrajinský Charkov. 

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve středu vyzval Moskvu, aby zvýšila bojovou aktivitu na západních hranicích tváří v tvář "rostoucí aktivitě NATO". Rusko by podle prezidenta mělo zejména posílit letectvo. 

Podle dřívějších informací šéfa ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrije Parubije soustředilo Rusko při ukrajinských hranicích 80.000 mužů ve zbrani. Agentura Reuters ve středu s odvoláním na mínění západních expertů uvedla, že počty ruských vojáků se mohou blížit až 200.000. 

Tagy: Rusko Ukrajina krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK