Rusové podezřívají Windows 10 ze špionáže pro Západ

- Aktuality autor: pal

Ruský poslanec Vadim Solovjov chce, aby ruská prokuratura prošetřila operační systém Windows 10, protože prý slouží západním tajným službám jako špionážní kanál. Microsoft, který nový operační systém zavádí na th, prý sbírá data o ruských občanech a tím porušuje zákon.  

Budoucnost nových Windows 10 v Rusku je zatím nejistá. Ilustrační foto

Budoucnost nových Windows 10 v Rusku je zatím nejistá. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Solovjov v dopisu generálnímu prokurátorovi Juriji Čajkovi tvrdí, že systém Windows 10, který společnost Microsoft v těchto dnech rozesílá uživatelům a distributorům, shromažďuje osobní data ruských uživatelů mimo území státu, což je v rozporu se zákonem.

"Šíření těchto údajů je povoleno jen registrovaným firmám, mezi nimiž Microsoft není. Operační systém navíc užívají mnohé ruské státní orgány a může se stát, že dojde k vyzrazení státního tajemství západním špionážním službám," citují ruského poslance Izvestija.

Ruská prokuratura by proto měla podle Solovjova šíření operačního systému zablokovat a varovat ruské státní organizace před jeho užíváním.

Šéf ruské Ligy za bezpečný internet Denis Davydov s argumenty poslance Solovjova souhlasí. V rozhovoru pro agenturu Interfax ale upozornil, že výzvy k blokování systému Windows je možné vyslyšet až ve chvíli, kdy budou ruští programátoři schopni nabídnout srovnatelný produkt. "Zatím vlastní projekty rozpracovány nejsou," připustil Davydov.

Tagy: Rusko zahraničí Microsoft technologie operační systém

Zdroje: ČTK