Rusové dobývají Měsíc. První kosmické stanice plánují na rok 2025

- Aktuality autor: Petr Kubec

Rusko hodlá od roku 2025 zahájit takzvané 'plnohodnotné využívání Měsíce'. Koncem příštího desetiletí by tak na Měsíci měly pomalu vznikat první ruské základny. Do té doby budou na Měsíc vysílány průzkumné automatické sondy, oznámil Oleg Ostapenko, šéf ruské kosmické agentury Roskosmos.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: Isifa.com

"Koncem příštího desetiletí dokončíme zkoušky supertěžké nosné rakety a zahájíme plnohodnotné využívání Měsíce," řekl Ostapenko. "Ve stejné době na základě dat získaných z automatických sond určíme místa nejvhodnější pro přistání našich výsadků a pro budování měsíčních základen," řekl šéf Roskosmosu.

Příprava na měsíční výpravy podle Ostapenka už začala. Roskosmos vyvíjí nový typ pilotované kosmické lodi, který se spolu s novou supertěžkou nosnou raketou stane základem budoucího kosmického dopravního systému. Ten bude schopen dopravovat posádky nejen na Měsíc, ale "perspektivně i do hlubokého vesmíru", řekl Ostapenko.

Ruskou kosmonautiku v minulých letech stihla řada neúspěchů včetně nevydařených startů raket a zmařených vědeckých projektů. Celé odvětví kosmického průmyslu prošlo personálními otřesy a reorganizací, která vyústila v koncepci rozvoje ruské kosmonautiky na léta 2016-25, "Máme všechny důvody domnívat se, že všechny dnes vytyčené plány splníme," prohlásil na poradě Ostapenko.

Tagy: Rusko základna cesta do vesmíru měsíc Vesmír kosmonautika Roskosmos

Zdroje: ČTK