Rusové budují na Arktidě vojenskou základnu

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Několik ruských plavidel vyrazilo k Novosibiřským ostrovům na Arktidě. Hodlají tam vystavit vojenskou základnu, chtějí tak podpořit své nároky na předpokládané nerostné bohatství Arktidy.

Grónsko

Grónsko,zdroj: Isifa.com

Rusko buduje vojenskou základnu v Arktidě bohaté na nerostné suroviny. Několik plavidel s technikou se už vydalo na cestu k Novosibiřským ostrovům v Severním ledovém oceánu, aby se tam vybudoval stálý opěrný bod, uvedl v sobotu admirál Vladimir Koroljov podle ruské agentury Interfax. Zásobování jednotek později budou podle velitele severomořské flotily zajišťovat speciální vrtulníky a ledoborce.

Rostoucí vojenskou přítomností chce Moskva podpořit své nároky na předpokládané a dosud neprobádané nerostné bohatství Arktidy. Experti hlavně očekávají nová rozsáhlá naleziště ropy a plynu.

O energetické suroviny ale mají zájem i další severské státy, zejména USA, Kanada a Dánsko. Mezi státy se také vede spor o takzvaný Lomonosovův hřbet, podmořskou oblast se zásobami surovin, na kterou si činí územní nároky všechny čtyři arktické země.

Tagy: Rusko Arktida Severní pól vojenská základna Nerostné suroviny

Zdroje: ČTK