Rusnok začne příští týden vyjednávat o podpoře pro svou vládu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Premiér Jiří Rusnok začne příští týden jednat se sněmovními stranami o podpoře pro svou nově jmenovanou vládu. Úřednický kabinet nyní začne chystat programové prohlášení. Rusnok to dnes řekl novinářům na úřadu vlády potom, co formálně převzal úřad od svého předchůdce Petra Nečase (ODS). Nečas uvedl, že si Rusnoka jako odborníka váží a věří, že kroky vlády budou motivovány pomocí České republice.

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok,zdroj: Isifa.com

Oficiální jednání o podpoře vlády Rusnok zatím nevedl. "Předpokládám, že již příští týden budu mít schůzky s představiteli politických klubů, respektive parlamentních frakcí a politických stran a budeme jistě jednat o naší podpoře," uvedl premiér na dotaz. Vláda musí požádat dolní komoru o důvěru do měsíce od jmenování. 

Rusnok podotkl, že vedení Sněmovny uvažuje podle jeho informací o termínu kolem 8. srpna. Nyní bude vláda chystat programové prohlášení. "Nic uspišovat nebudeme, ale nebudeme ani nic zbytečně protahovat," zdůraznil ministerský předseda. 

Z nynějších vyjádření politiků se zdá, že úřednický kabinet důvěru nedostane. Rusnok věří v opak, netroufl si ale odhadnout, jak dlouho bude vládnout. "Od teď až do řádných voleb vlastně kdykoli může nastat při dnešní konstelaci ústavy rozpuštění Sněmovny, a to budeme samozřejmě respektovat," dodal.

Úkoly jsou, myslím, jasné

O programovém prohlášení prý představu má, má být stručné; program podle Rusnoka nemá smysl "zatěžovat balastem". Rusnok zopakoval, že vláda chce zaměřit na nastartování hospodářského růstu, čerpání evropských fondů nebo prosazení doprovodných předloh k novému občanskému zákoníku. "Úkoly jsou, myslím, jasné, vyplývají z agendy, která je rozpracovaná," dodal. 

Na úřad vlády přijeli noví ministři autobusem, Nečas je přivítal. Rusnokovi předal klíč od korunovačních klenotů, který je už prý zpět v trezoru. S Rusnokem Nečas mluvil i o fungování Evropské rady. 

Rusnok Nečasovi poděkoval za práci v čele kabinetu, označil ji za složitou a často nevděčnou. Nečas pak charakterizoval funkci ministerského předsedy jako "místo, kde je člověk opravdu sám, kde to nejvíce fouká".

Tagy: premiér Rusnok

Zdroje: ČTK