Rusnok jedná od rána s Pecinou, ministra financí stále nemá

- Aktuality autor: Martin Bach

Designovaný předseda vlády Jiří Rusnok od rána jedná s Martinem Pecinou, kterého si vybral na post ministra vnitra úřednického kabinetu. Pecina do Kramářovy vily přijel před devátou hodinou. Novinářům řekl, že ho Rusnok pozval na konzultaci.

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok,zdroj: Isifa.com

Předseda úřednické vlády pokračuje v hledání ministrů. Místo v dočasném kabinetu přijalo osm lidí, bez ministra ale zůstávají klíčová ekonomická ministerstva financí a průmyslu a obchodu.

Pecina do vily přijel taxíkem. Novinářům pouze řekl, že podrobnosti o jednání s Rusnokem sdělí, až bude na odchodu. Po něm do sídla designovaného premiéra přijelo auto se začerněnými skly. Kdo v něm seděl, se novinářům nepodařilo zjistit. Podle zpravodaje ČTK na místě před jedenáctou hodinou přijel také náměstek vedoucího Úřadu vlády Václav Pelikán, který Rusnoka navštívil už v pondělí. Údajně by mohl převzít vedení úřadu.

V pondělí na seznam členů Rusnokovy vlády přibyla čtyři další jména - Jan Kohout a František Koníček (oba ČSSD), Dalibor Štys a Martin Holcát. Někdejší diplomat Kohout přijal nabídku stát se ministrem zahraničí, bývalý poslanec Koníček povede resort práce a sociálních věcí. Přírodovědec Dalibor Štys stane v čele ministerstva školství, kde dosud vedl odbor výzkumu a vývoje. Ministrem zdravotnictví by měl být Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol.

Vedle čtveřice v pondělí potvrzených ministerstev bylo již dříve jasné obsazení čtveřice postů - vnitro povede Pecina, zemědělství Miroslav Toman, kulturu Jiří Balvín a spravedlnost Marie Benešová. Ve vznikajícím úřednickém kabinetu je tak již několik členů ČSSD, která přitom vládu kritizovala.

Rusnok pohovory s kandidáty v Kramářově vile zahájil minulou středu, o víkendu je přerušil. Čas na rozmyšlenou do středy si v pondělí vzal kyjovský starosta František Lukl, kterému designovaný premiér nabídl post ministra pro místní rozvoj. Do čtvrtka by se měl o pokračování ve funkci ministra obrany rozmyslet Vlastimil Picek. Picek je nestraník.

Tagy: vláda ČR

Zdroje: ČTK