Ruský Sojuz se přes problémy se sluneční baterií spojil s ISS

- Aktuality autor: Michal Polák

Ruská pilotovaná loď Sojuz TMA-14M se třemi kosmonauty na palubě se dnes navzdory problémům se sluneční baterií úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Podle řídícího letového střediska se spojení uskutečnilo v automatickém režimu po šestihodinovém letu. 

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS),zdroj: ThinkStock

Na palubě lodi je ruská kosmonautka Jelena Serovová, kosmonaut Alexandr Samokuťajev a americký astronaut Barry Wilmore. Trojice se po potevření spojovacího modulu připojí ke stávajícím obyvatelům orbitálního komplexu, jimiž jsou ruský velitel Maxim Surajev, americký astronaut Reid Wiseman a jejich německý kolega z Evropské vesmírné agentury Alexander Gerst. 

Stanice tak budeme mít pohromadě všech šest členů 41. expedice. Jejich společný let potrvá 170 dní. 

Let z Bajkonuru doprovázely problémy, když se krátce po startu dopravní lodi neotevřela jedna ze dvou slunečních baterií. Důvody se zatím expertům ruské agentury Roskosmos nepodařilo odhalit. 

Podle odborníků NASA výpadek sluneční baterie let vážněji neohrozil, protože loď měla pro spojení s ISS dostatek energie v akumulačních bateriích. Podle pracovníků Roskosmosu během letu k ISS všechny ostatní palubní systémy fungovaly normálně. 

Tagy: kosmická loď Sojuz Mezinárodní vesmírná stanice ISS Vesmír

Zdroje: ČTK