Ruský plyn do Evropy poteče dál. Sankce to nezmění, ubezpečil Naftogaz

- Aktuality autor: Michal Polák

Ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz ubezpečil, že nadále bude zajišťovat bezproblémovou přepravu ruského plynu do Evropy, i když Kyjev uvalí vlastní sankce na Rusko. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk minulý týden pohrozil že protiruské sankce by se mohly týkat přepravy ruských surovin přes Ukrajinu do Evropy. 

Zemní plyn

Zemní plyn,zdroj: Profimedia.cz

"Naftogaz ujišťuje o své ochotě pokračovat v hladké přepravě zemního plynu evropským zákazníkům," sdělil  generální ředitel podniku Andrij Kobolev. 

Jaceňuk v pátek uvedl, že nové ukrajinské sankce proti ruským firmám mohou zahrnovat zmrazení aktiv, zákaz přepravy různých druhů zboží přes Ukrajinu či zrušení licencí. Nevyloučil přitom, že chystaná opatření by se mohla dotknout i přepravy ruských energetických surovin přes Ukrajinu do Evropy. Ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť podle ruských médií v reakci na to v pátek uvedl, že takové opatření nejvíce postihne Českou republiku a Slovensko. 

Rusko minulý týden vyhlásilo roční embargo na dovoz potravinářských výrobků ze západních zemí. Reaguje tak na západní sankce zavedené kvůli ruské podpoře východoukrajinských vzbouřenců. 

Tagy: Evropa Ukrajina zemní plyn

Zdroje: ČTK