Ruský ministr zahraničí pojede do Sýrie domluvit Asadovi

- Aktuality autor: Michal Polák

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pojede příští úterý do Sýrie na jednání s jejím prezidentem Bašárem Asadem. Spolu s ním se rozhovorů zúčastní také šéf ruské zahraniční rozvědky Michail Fradkov. Arabskou zemi ochromují protivládní nepokoje a Moskva se snaží chránit syrský režim před sankcemi západních zemí.

Čtěte dále: Syrská armáda ostřelovala Homsu, obětí je údajně až 340

Podle agentury AFP Lavrov prohlásil, že do Damašku pocestuje na žádost ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. "Návštěva Sergeje Lavrova a Michaila Fradkova v Damašku potvrzuje náš pevný úmysl najít politické východisko konfliktu," uvedl Lavrovův pobočník Gennadij Gatilov.

Rusko dalo najevo, že použije svého práva veta v Radě bezpečnosti OSN, pokud do dlouho diskutované rezoluce proti syrskému režimu nebudou zahrnuty požadavky podle návrhů Moskvy.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se ale na bezpečnostní konferenci v Mnichově jednoznačně vyslovila pro to, aby se hlasování v RB uskutečnilo ještě dnes. S Lavrovem se sice shodují na naléhavém řešení situace v Sýrii, kde se v noci na dnešek stupňovalo násilí, ale v názorech na východiska z krize se ministři velmi liší.

Clintonová zdůraznila, že "akce" ohledně Sýrie se nyní přesunuje do centrály OSN v New Yorku.

Tagy: Sýrie návštěva asad rezoluce lavrov

Zdroje: ČTK