Ruský gigant Gazprom vyveze do Evropy méně plynu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ruský gigant a vývozce plynu Gazprom vyveze letos do Evropy a Turecka méně plynu, konkrétně 158,4 miliardy metrů krychlových.

Plynový vařič

Plynový vařič,zdroj: ThinkStock

Firma to uvedla v dnešním sdělení. Loni vývoz činil 161,5 miliardy kubíků a průměrná centa plynu pro evropské klienty v loňském roce dosáhla 387 dolarů (7820 Kč) za 1000 metrů krychlových plynu. 

Loni vývoz Gazpromu do Evropy naopak o 16 procent vzrostl. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky. Pokrývá zhruba třetinu evropské poptávky po plynu. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. 

Mluvčí Gazpromu dnes podle agentury Reuters řekl, že Rusko a Ukrajina by dnes mohly pokračovat v jednání o dodávkách plynu. Dodal také, že doufá v nalezení vzájemně výhodné dohody. V pondělí byla jednání po šesti hodinách přerušena a evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger oznámil, že v jednáních bylo dosaženo "skutečného pokroku". Představitelé Gazpromu a ukrajinského Naftogazu se předběžně dohodli na návrhu řešení dodávek ruského plynu na Ukrajinu, které mají v příštích dnech předložit svým vládám. 

Gazprom minulý měsíc podepsal dlouho očekávanou dohodu o dodávkách plynu do Číny. Po dobu 30 let tam má firma dodávat 38 miliard metrů krychlových suroviny ročně. Celková hodnota kontraktu činí zhruba 400 miliard dolarů a otevírá firmě obrovský trh. V současnosti zhruba 80 procent příjmů Gazpromu pochází z prodeje plynu do Evropy, kde ale poptávka stagnuje a zisky klesají.

Tagy: Evropa plyn Gazprom

Zdroje: ČTK