Ruský generál: Protiraketový štít je pro nás reálným nebezpečím

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Za reálné nebezpečí pro ruské strategické jaderné síly označil v pátek plánovaný americký protiraketový štít v Evropě šéf oddělení ruského generálního štábu pro východní Evropu Andrej Treťjak. Moskva chce, aby byla do projektu zapojena, jinak varuje před návratem "studené války".

Hovořil konkrétně o období po roce 2015, kdy bude štít podle něho vybaven "až 300 protiraketami". 

"Bude to reálné nebezpečí pro naše strategické jaderné síly," řekl generál Treťjak. Poukázal na to, že dolet amerických protiraket v Polsku jim umožní zasáhnout velmi blízko ruské hranice. 

Kromě Polska mají být komponenty štítu umístěny také v Rumunsku. Plány na umístění radaru jako součásti štítu v České republice byly opuštěny. 

Nové závody ve zbrojení?

Moskva žádá, aby byla do projektu zapojena a aby se Američané zaručili, že není namířen proti ruskému odstrašujícímu jadernému arzenálu. 

"O spolupráci se bude moci mluvit, jen když se podaří dosáhnout ohledně amerického štítu záruky. Prosté slovní prohlášení nestačí. Potřebujeme řádnou právní dohodu," řekl Treťjak. Náčelník ruského generálního štábu generál Nikolaj Makarov pak řekl, že "prohlašování americké strany, že štít v Evropě Rusko neohrožuje, jsou podle nás zatím jenom slova bez důkazů". 

Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve středu řekl, že nebude-li Rusko do projektu zapojeno, hrozí nové závody ve zbrojení jako za studené války.

Zdroje: ČTK