Ruský generál dostal za úplatek pět let. Přišel o hodnost a vyznamenání

- Aktuality autor: pal

Bývalý generál ruských pozemních sil Vladimír Čirkin dostal u moskevského soudu pětiletý trest za to, že přijal úplatek ve výši 20 tisíc dolarů (asi 500 tisíc korun). Měl svému podřízenému sehnat byt. Čirkin zároveň přišel o generálskou hodnost a státní vyznamenání, která za dobu své služby obdržel. 

Generál Vladimír Čirkin přišel o svou hodnost a vyznamenání

Generál Vladimír Čirkin přišel o svou hodnost a vyznamenání,zdroj: Profimedia.cz

K uplácení došlo v roce 2008, kdy si penzionovaný major Vladimir Lopanov tak zoufal nad tím, že ani po 20 letech služby v armádě nedostal byt, na který měl nárok podle zákona i soudního rozhodnutí.

Nakonec se obrátil na generála Čirkina, který tehdy byl zástupcem velitele moskevského vojenského okruhu a ten mu za 20 tisíc dolarů slíbil pomoci. Major prodal garáž a zadlužil se, aby sumu dal dohromady.

Peníze předal přímo na nástupišti elitní Kantemirovské divize a generál za úplatek prý okamžitě koupil dámskou kožešinovou čapku. Ale majora odbyl bytem, ve kterém již žila rodina jiného důstojníka.

Lopanov se tak dlouho snažil, aby dostal byt, anebo peníze zpět, až nakonec generála udal vojenské prokuratuře. Kvůli skandálu byl Čirkin předloni donucen odstoupit z funkce velitele pozemních sil, do níž mezitím povýšil.

A zřejmě díky rozruchu okolo aféry nakonec Lopanov byt dostal - a podle serveru Newsru.com hned dvoupokojový, namísto původně jednopokojového.

Čirkin se celou dobu hájil, že je nevinen. Případ byl prý vykonstruován. "Za mými zády dva podvodníci úspěšně vymáhali peníze od poškozeného.

Nechápu, jak mohl dát peníze za byt, který měl dostat zdarma," tvrdil. Podle soudu však bývalého velitele usvědčily nejen výpovědi poškozeného, ale i další svědectví a důkazy. Prokurátor požadoval pro generála trest 7,5 roku odnětí svobody.

Tagy: Rusko úplatky zahraničí ruská armáda justice a soudy

Zdroje: ČTK