Rusko zvažuje, že vyšle vojáky do Kyrgyzstánu
18. 6. 2010 – 19:32 | Zpravodajství | red
Rusko zvažuje vyslání jednotek do Kyrgyzstánu, aby v této středoasijské zemi zmítané násilnostmi chránily strategické objekty. Informovaly o tom ruské tiskové agentury.
Ty se odvolávají na zdroj z ruského ministerstva obrany.
"Potvrzujeme, že přišla žádost od kyrgyzských úřadů, abychom vyslali ruské jednotky na ochranu strategických zařízení. Vzali jsme tuto žádost v úvahu. Žádné konečné rozhodnutí ale nebylo přijato," citují zdroj ministerstva agentury RIA, ITAR-TASS a Interfax.
Ruský list Kommersant napsal, že prozatímní kyrgyzská prezidentka Roza Otumbajevová požádala Rusko, aby vyslalo svoje jednotky, které by chránily životně důležitá zařízení, jako jsou vodní nádrže a vodní elektrárny.
"Ruští vojáci budou chránit některá strategická zařízení v Kyrgyzstánu. Takové bylo přijato rozhodnutí o zajištění bezpečnosti těchto zařízení," prohlásila podle agentury AFP Otumbajevová v kyrgyzském rozhlasu.
Mluvčí Kremlu na dotaz agentury AFP pouze podotkl, že byly vyslány ruské jednotky, aby chránily ruskou vojenskou základnu v Kyrgyzstánu.
Rusko má vojenskou základnu v Kantu nedaleko metropole Biškeku. Poblíž hlavního města mají pronajatu leteckou základnu také Spojené státy, které ji využívají pro logistickou podporu spojeneckých vojsk v Afghánistánu.
Kyrgyzstánem v posledních dnech zmítaly krvavé střety mezi kyrgyzskou a uzbeckou komunitou. Podle oficiální bilance úřadů zahynulo na 200 lidí, spekuluje se však až o desetinásobku mrtvých; počet uprchlíků OSN odhaduje na 400 tisíc. Situace v jižním Kyrgyzstánu už přerostla v humanitární krizi.