Rusko znovu varovalo USA před vojenskou intervencí v Sýrii

- Aktuality autor: Michal Polák

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval Spojené státy před "vážnými následky", které by prý přinesla vojenská intervence v Sýrii. Syrský prezident Bašár Asad, podle kterého by případný útok USA skončil neúspěchem, označil obvinění Západu, že jeho jednotky jsou odpovědné za nedávný chemický útok u Damašku se stovkami obětí, za nesmyslné. Místa, kde údajně k použití chemické zbraně došlo, mají dnes začít zkoumat inspektoři OSN. 

"Hluboké znepokojení" nad možnou intervencí vyjádřil Lavrov během telefonického rozhovoru se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. 

"Lavrov upozornil svého partnera na velmi vážné důsledky možné vojenské intervence na Blízkém východě a v severní Africe, kde země jako Irák a Libye jsou stále destabilizované," uvedlo dnes v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. 

"Vyjádření politiků ve Spojených státech a na Západě jsou urážkou zdravého rozumu," řekl Asad pro dnešní vydání ruského listu Izvestija. "Spojené státy budou poraženy stejně jako ve všech předchozích válkách, které zahájily, počínaje Vietnamem, pokud se rozhodnou pro vojenskou operaci v Sýrii," dodal. 

Americký prezident Barack Obama v sobotu jednal o možnostech vojenského řešení syrské krize se svými bezpečnostními poradci. Obama se dosud zdráhal vojensky zaútočit proti Sýrii. Již před rokem se ale nechal slyšet, že by názor změnil v případě, kdyby Damašek sáhl do zásoby svých chemických zbraní. Minulý týden povstalci ohlásili nedaleko od Damašku nový údajný chemický útok, který si prý vyžádal stovky mrtvých. Po několikadenních průtazích syrské úřady inspektorům OSN přislíbily přístup na dotyčné místo. 

Americká armáda údajně již přeskupuje své síly ve Středomoří, aby byla připravena na případný zákrok proti Sýrii. Flotilu USA prý posílí čtvrtá válečná loď vybavená střelami s plochou dráhou letu. 

V Jordánsku budou dnes o syrské krizi jednat ministři obrany řady zemí, mimo jiné Británie a Francie. 

Tagy: Sýrie vojenská intervance

Zdroje: ČTK