Rusko: Zbitý novinář bojuje o život, média organizují odpor

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Až nečekaně masivní vlnu solidarity vyvolal mezi ruskými novináři a vysokoškolskými studenty případ redaktora listu Kommersant Olega Kašina, kterého v pátek v noci v Moskvě neznámí pachatelé téměř ubili k smrti.

Kašin leží ve vážném stavu v nemocnici, jeho případ je v pondělí v ruských médiích tématem číslo jedna. Z oken moskevské státní univerzity byl vyvěšen transparent s nápisem "Kdo zmlátil Kašina?". 

Ruský Svaz novinářů vyzval všechna média k demonstrační solidární akci. Navrhuje, aby se na titulních stranách novin a webových médií každého pátého dne v měsíci, tedy v den útoku na Kašina, objevila věta "Zde by mohla být jména odsouzených vrahů a těch, kdo si jejich zločiny objednali". Publikovat by tato slova média měla do doby, než je nahradí skutečná jména dopadených zločinců. 

K akci se připojily tři tísíce serverů

Hlavním centrem akční solidarity ruských novinářů jsou internetové sociální sítě. Správci ruských webů jsou vyzýváni, aby na své stránky bez ohledu na jejich aktuální obsah umisťovali seznamy zabitých či zmrzačených ruských žurnalistů. K akci se už připojilo na tři tisíce serverů.

Vraždy novinářů, fyzické útoky nebo pohrůžky násilím jsou v Rusku poměrně častým jevem. Agentura RIA Novosti uvádí jen za rok 2009 šest útoků proti ruským žurnalistům, které skončily smrtí. Rukou nájemných vrahů loni zahynuli novináři v Murmansku, Moskvě, Rostově na Donu, Grozném, Machačkale a v Kaliningradu. 

Podle lékařů stačilo jen málo, aby se seznam rozšířil o Kašinovo jméno. Ze záznamů vyhledávacích služeb vyplývá, že jen do pondělního poledne bylo zveřejněno v ruských médiích na 1700 informací o Kašinovi, bloggeři publikovali na 6200 komentářů a v Twitteru se objevilo kolem 3400 záznamů. V ruském bloggovém prostoru je už od soboty kauza Kašin hlavní událostí. 

Přidali se i studenti žurnalistiky, úřadům se to nelíbilo

Studenti žurnalistické fakulty moskevské státní univerzity dnes vyvěsili z oken své školy transparent s nápisem "Kdo zmlátil Kašina?". Během dne však zasáhly úřady a přinutily vysokoškoláky transparent sejmout; akce je prý v rozporu se zákonem o ochraně architektonických památek. 

Policie podle moskevského rozhlasu pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi - podle jedné přepadení souviselo s Kašinovou investigativní novinářskou činností, podle druhé s občanskými postoji, které novinář publikoval v sociální síti Twitter. 

Kašinův osud alarmuje nejen ruské novináře a studenty, ale vyvolává i polemiku ruských politických stran. Pozornost vzbudil hlavně článek na webových stránkách hlavní vládní strany Jednotné Rusko, který nepřímo útok spojuje s politikou ruské demokratické a liberální opozice.

Propagandisticky zneužitelná oběť?

Člen vedení mládežnické sekce Jednotného Ruska Kirill Ščitov v článku píše, že liberální politikové v osobě Kašina získali "oběť", kterou mohou nyní propagandisticky využít v boji proti vládě. Útok proti Kašinovi je podle Ščitova výhodný hlavně pro představitele liberální opozice, kteří mohou rozvinout své teorie o krvavém režimu a "přiživovat se na soucitu lidí". 

Agentura Interfax v této souvislosti píše, že na stránkách mládežnické organizace Jednotného Ruska se nedávno objevil článek s titulkem "Zrádcovští novináři musejí být potrestáni". Vedle článku byla umístěna koláž s tváří Olega Kašina. Ščitov však jakoukoli souvislost vyobrazení s útokem na novináře odmítl. 

Zbili další novináře

Neklidnou atmosféru v Moskvě ještě víc rozvířila zpráva o tom, že nedaleko metropole byl zbit další žurnalista. V obci Žukovskoje u Moskvy byl napaden redaktor místního listu Žukovskije vesti Anatolij Adamčuk. Novinář byl sražen k zemi, útočníci mu způsobili tržnou ránu na hlavě a otřes mozku. 

Moskevský rozhlas uvedl, že Adamčuk psal články o boji místních ekologických aktivistů proti kácení příměstského lesa. Podle policie byl novinář v době útoku opilý a incident s jeho profesí nesouvisí. 

O dalším útoku na novináře informovala agentura ITAR-TASS. Ve městě Saratově na řece Volze o víkendu dva neznámí útočníci úderem do hlavy srazili k zemi šéfredaktora místního listu Saratovskij reporťor Sergeje Michajlova. Policie útok vyšetřuje jako loupežné přepadení, i když oběť podle svědků nebyla okradena.

Tagy: Rusko novinář

Zdroje: ČTK