Rusko vyslalo humanitární konvoj na Ukrajinu. Západ se bojí, že je to zástěrka pro obsazení území

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Z Moskevské oblasti v noci vyjela kolona 280 nákladních automobilů s dvěma tisíci tun humanitárního nákladu pro východní Ukrajinu. Konvoj vypravilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace, misi organizuje Červený kříž. 

Ukrajinští uprchlíci. Humanitární krizí je ohrožen především Luhansk.

Ukrajinští uprchlíci. Humanitární krizí je ohrožen především Luhansk.,zdroj: Profimedia.cz

Nákladní automobily vezou potraviny, léky a zdravotnické potřeby a mobilní elektrické generátory, uvedla agentura ITAR-TASS. Podle ruských úřadů dopraví kolona na Ukrajinu například sto tun cukru, 62 tun dětské výživy a 12 tisíc spacích pytlů. Tisícikilometrová cesta potrvá asi dva či tři dny. 

O záměru vyslat na Ukrajinu humanitární pomoc hovořil v pondělí ruský prezident Vladimir Putin telefonicky s předsedou Evropské komise Josém Barrosem. Šéf bruselské exekutivy Moskvu upozornil, že humanitární pomoc nesmí být použita jako zástěrka pro vojenský zásah ruské armády na Ukrajině. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí prohlásil, že vyslání humanitárního konvoje bylo dohodnuto s ukrajinskou vládou. "Naši humanitární akci, jak všichni doufáme, nebudou naši západní partneři brzdit," konstatoval ruský ministr. 

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v dnešním rozhovoru pro list The Financial Times zas uvedl, že humanitární kolona vstoupí na území Ukrajiny v prostoru dohodnutém s Kyjevem. Misi prý organizuje Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), konvoj je ale čistě ruský. Podle Peskova jde o výlučně humanitární záležitost, tvrzení o skryté vojenské akci je prý "absolutně absurdní". 

Ukrajinská vláda ruský záměr vyslat na východ Ukrajiny konvoj s pomocí kritizovala. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí uvedl, že kolona s humanitární pomocí může vstoupit na ukrajinské území jen za jasně vymezených podmínek. Jejím organizátorem přitom nemůže být Rusko, ale právě Červený kříž. 

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius také v  úterý varoval, aby ruský konvoj nebyl pláštíkem pro pokus o zavedení ruské stálé přítomnosti u Doněcka a Luhanska, bašt rebelů na východě Ukrajiny. "Musíme být krajně opatrní," nabádal v rozhlasovém rozhovoru ministr. Dodávka pomoci je prý akceptovatelná jedině v případě, že ji povolí Červený kříž a Kyjev. "Tato otázka ale dosud není vyřešena. V takovém případu nelze vjezd povolit," prohlásil podle agentury ITAR-TASS. 

Rusko u ukrajinských hranic shromáždilo podle Kyjeva na 45 tisíc vojáků. NATO upozornilo na "vysokou pravděpodobnost" ruské intervence. 

Americký prezident Barack Obama v pondělí v telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem řekl, že jakýkoli ruský zásah na Ukrajině provedený bez souhlasu Kyjeva by byl nepřijatelným porušením mezinárodního práva. 

Vedení MVČK ve svém ženevském sídle vydalo prohlášení, podle něhož je organizace ochotna dodání ruské humanitární pomoci zajistit. MVČK ale žádá, aby mu ruské úřady předaly podrobné informace o objemu a typu pomoci, kterou chce na východ Ukrajiny vyslat. Výbor Červeného kříže dodal ukrajinským a ruským úřadům příslušný dokument, který podmínky humanitární pomoci obsahuje. 

Tagy: Rusko Humanitární pomoc východní Ukrajina

Zdroje: ČTK