Rusko: V Uljanovské oblasti havaroval vlak s kosmickou raketou

- Aktuality autor: red

Nákladní vlak převážející na kosmodrom ruskou kosmickou raketu havaroval v Uljanovské oblasti asi 600 kilometrů východně od Moskvy. O incidentu, který se stal v pondělí, dnes informovala ruská agentura Interfax.

S odvoláním na neoficiální informace z kosmodromu Bajkonur agentura napsala, že při míjení dvou v protisměru jedoucích vlakových souprav do sebe narazily dva vagony "nestandardní" šířky. Jeden z vlaků převážel z Moskvy na kosmodrom v kazašském Bajkonuru nosnou raketu Proton-M, která měla 2. září vynést na oběžnou dráhu tři družice ruského navigačního systému Glonass.

Z oficiální zprávy agentury ITAR-TASS vyplývá, že při nehodě byl pravděpodobně jen lehce poškozen vnější obal prvního stupně rakety. Vlak s raketou pokračoval v cestě, rozsah poškození definitivně určí odborníci v Bajkonuru. Zářijový start by podle ITAR-TASS neměl být ohrožen, pro krajní případ je připravena náhradní raketa.

Systém Glonass, obdobný americkému systému GPS nebo evropskému Galileu, je ruská varianta globální navigace. Má být využíván především v Rusku a zemích bývalého SSSR. Na oběžné dráze má fungování systému zajišťovat celkem 21 družic.

Tagy: nehoda Rusko havárie vlak raketa

Zdroje: ČTK