Rusko se rozhodlo zavést sankce proti Američanům

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Rusko zavedlo vlastní sankce proti devíti americkým představitelům v odvetě za americké sankce vyhlášené po ruském ovládnutí Krymu. "Nesmí být žádné pochyby: na každý nepřátelský výpad Rusko přiměřeně odpoví," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Stalo se tak jen několik minut poté, co americký prezident Barack Obama ohlásil, že dosavadní protiruské sankce Spojené státy rozšiřují. 

Vladimir Putin a Sergej Lavrov

Vladimir Putin a Sergej Lavrov,zdroj: Profimedia.cz

Se zákazem vstupu do Ruska musí počítat například šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner, předseda zahraničního výboru Senátu Robert Menendez či senátor John McCain. Na ruském seznamu figurují i Obamovi poradci. 

První vlna amerických sankcí ze 17. března postihla jedenáct ruských, ukrajinských a krymských politiků za podporu referenda o připojení Krymu k Rusku. Po dnešním rozhodnutí ruské Státní dumy (dolní komory parlamentu) ratifikovat smlouvu o připojení Krymu k Rusku americký prezident oznámil, že okruh osob zasažených protiruskými sankcemi se rozšíří. 

Nicméně šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Johnem Kerrym zdůraznil, že Moskva své rozhodnutí připojit Krym k Rusku nezmění. "Sjednocení" je podle Lavrova výsledek vyjádřené vůle obyvatel poloostrova a jako takové je třeba ho respektovat. 

"Nejednou jsme varovali, že použití sankcí je dvojsečná zbraň a že jako bumerang udeří na samotné Spojené státy. Washington se mohl už nejednou přesvědčit, že hovořit takovým jazykem s naší zemí je nevhodné a kontraproduktivní," citovala agentura ITAR-TASS z prohlášení ruské diplomacie. "Přesto se zdá, že americká strana nadále slepě věří v účinnost podobných metod, převzatých z arzenálu minulosti, a nechce si přiznat to, co je zjevné: obyvatelé Krymu demokraticky a v plném souladu s mezinárodním právem hlasovali pro sjednocení s Ruskem, které tuto volbu respektuje a akceptuje. Takové rozhodnutí se může či nemusí líbit, ale jde o realitu, s níž je nezbytné počítat," uvádí se v ruském prohlášení. 

Kreml nad rozšířením amerických sankcí, které se nově vztahují mimo jiné na některé blízké spolupracovníky prezidenta Vladimira Putina, vyjádřil podle agentury Interfax údiv. "Výskyt některých jmen na seznamu nebudí nic než údiv," řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov a zdůraznil, že bez ohledu na jména je sama existence "černých seznamů" nepřijatelná. "Ruská odpověď na sebe nenechá dlouho čekat," pohrozil. 

Šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov, patřící mezi postižené, zareagoval podle agentury AFP s humorem. "Během mé dvacetileté služby v KGB (tajná policie) a pak ve službách vnější rozvědky mi už většina západních zemí zabouchla dveře ke vstupu, čili jsem si už zvykl," poznamenal o zákazu vstupu do USA. 

Tagy: Rusko Ukrajina Krym krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK