Rusko s USA podepíše odzbrojovací dohodu zřejmě až v roce 2010

- Aktuality autor: red

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že je nepravděpodobné, že by nejvyšší představitelé obou zemí podepsali novou odzbrojovací dohodu tento týden, až se sejdou na okraj klimatické konference v Kodani.

Lavrov dodal, že zbývá ještě dost práce, a obvinil americkou delegaci na jednání v Ženevě, že polevila v úsilí dosáhnout dohody.
Šéf ruské diplomacie vyzval Spojené státy, aby souhlasily s větším omezením stavu jaderných arzenálů obou stran a netrvaly na hloubkových ověřovacích opatřeních. Rozhovory v Ženevě podle jeho slov pokračují i přes nesoulad v názorech. Lavrov nechtěl říci, kdy by nová odzbrojovací smlouva mohla být podepsána. Uvedl jen, že doufá, že to bude "v dostatečně krátké době".


Ještě nedávno představitelé obou zemí vyjadřovali naději, že smlouva by mohla být podepsána do konce letošního roku. Tento nový dokument nahradí dohodu o omezení jaderných strategických zbraní START 1 z roku 1991, jejíž platnost vypršela 5. prosince.
Ruské nejmenované zdroje, na něž se odvolává agentura Interfax, dnes uvedly, že nová smlouva by mohla být podepsána v lednu příštího roku. O den dříve už USA naznačily, že do konce roku smlouva podepsána nebude. Jednání v Ženevě mají pokračovat do Vánoc, pak budou na svátky přerušeny a pokračovat se v nich bude v lednu.


O nové odzbrojovací dohodě obě země jednají už přes půl roku. Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděvev se na červencovém summitu v Moskvě dohodli, že obě země v rámci chystané dohody sníží do sedmi let počet jaderných hlavic na 1500 až 1675 kusů.

Zdroje: ČTK