Rusko prý v zimě dodávky plynu do Evropy nesníží

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Rusko nebude v zimních měsících omezovat dodávky zemního plynu do Evropy, aby tak zabránilo evropským zemím v reexportu suroviny na Ukrajinu. Rakouskému listu Die Presse to řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Zároveň se vymezil proti kritice ze strany Slovenska a Polska, kteří údajně od Rusů získávají menší objem plynu. 

"Je to vyloučeno," citoval Novakův názor ohledně případného omezení dodávek plynu v zimních měsících rakouský list. 

Některé evropské země si v posledních dnech stěžují na pokles dodávek plynu z Ruska. Ruská plynárenská společnost Gazprom však tvrdí, že dodává plyn do Evropy podle dohodnutých kontraktů a že pokles se týká pouze takzvaného dodatečného objemu. 

Provozovatel slovenského tranzitního plynovodu Eustream ve čtvrtek uvedl, že dodávky ruského plynu přes Ukrajinu na Slovensko zůstávají na zhruba stejné úrovni jako v uplynulých dnech, ale pod úrovní objemu z předchozího týdne. Dodávky proti minulému týdnu klesly o zhruba 17 procent a podle agentury Reuters jsou na nejnižší úrovni nejméně od roku 2011. 

Dominantní prodejce plynu na Slovensku, společnost Slovenský plynárenský priemysel (SPP),  potvrdil, že ve čtvrtek podobně jako v uplynulých dvou dnech dostává z Ruska oproti plánu o zhruba čtvrtinu méně suroviny. Pokles dodávek pro SPP začal minulý týden, tehdy podnik zaznamenal asi desetiprocentní výpadek. Podle středečního oznámení slovenského ministra hospodářství Pavola Pavlise by země dokázala pokrýt domácí spotřebu i v případě propadu dodávek na polovinu objednaného množství. Pokud by došlo k ještě většímu výpadku, Slovensko by začalo dovážet plyn prostřednictvím zpětného toku z Česka a Rakouska. 

Také polský provozovatel plynovodů Gaz-System oznámil, že dodávky z Ruska zůstávají na snížené úrovni z předchozích dnů a stále nesplňují požadavky polské plynárenské společnosti PGNiG. Polsko v předchozích dnech dostávalo 19 až 20 milionů krychlových metrů zemního plynu denně, což je prý o pětinu méně, než žádá PGNiG. 

Novak v rozhovoru s listem Die Presse nesouhlasil s tvrzením, že Gazprom dodávky do Evropy omezuje. "Tato interpretace je nesprávná. V těchto dnech byly objednávky vyšší než obvykle a Gazprom tuto zvýšenou poptávku nedokázal plně uspokojit," prohlásil. 

Rusko v polovině června zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu, a to kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů. Podle Novaka je nyní obtížné hodnotit vyhlídky na dosažení dohody o obnovení dodávek do této země. "Doufám, že rozum zvítězí a dohody bude dosaženo," uvedl ministr. 

Novak rovněž zdůraznil, že Gazprom hodlá dodávat plyn do Evropy v souladu se smlouvami. Upozornil však, že Rusko nemůže zajistit, že Ukrajina část plynu určeného pro Evropu nepoužije pro vlastní potřebu. "Za velmi chladných dnů by mohl být všechen plyn odčerpán (Ukrajinou) a Evropa by mohla zůstat bez plynu," uvedl ministr. 

 

 

Tagy: Rusko plyn energetika

Zdroje: ČTK