Rusko prý nepřipravuje odvetu za sankce, řekl vicepremiér

- Aktuality autor: Michal Polák

Rusko se nechystá zavést další balíček protiopatření v reakci na poslední západní sankce. Oznámil to dnes ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič. Sankce postupně uvalily Spojené státy a Evropské unie kvůli krizi na Ukrajině na vybrané ruské podniky, činitele a některá odvětví ruské ekonomiky, například energetiku a finanční sektor. 

Zasedání Putina s ruskou vládou

Zasedání Putina s ruskou vládou,zdroj: Profimedia.cz

Moskva v reakci na to nejprve v srpnu zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA a z několika dalších západních zemí. Před nedávnem přišla nová vlna sankcí ze strany Západu a ruská vláda prý začala zvažovat možnou odpověď - měla se týkat letectví, automobilového průmyslu, ale i dalších odvětví. Konkrétně prý Moskva uvažovala o omezeních, pokud jde o dovoz automobilů a některých oděvů. "O sankcích nediskutujeme, není to priorita," uvedl ale nyní Dvorkovič. 

Ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko se odvetnými opatřeními nesnaží Západ trestat, ale jen sleduje své vlastní zájmy - snaží se prý posílit ekonomiku a podpořit konkurenceschopnost. 

I podle ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva by prý byla další protiopatření kontraproduktivní. Jak dnes rovněž uvedl, neočekává, že by Západ přišel ještě s další vlnou sankcí. "Musíme být připraveni reagovat, ale nikoli zavedením dalších protiopatření, to by bylo kontraproduktivní. Je třeba spíše podpořit ty, na které byly sankce uvaleny," prohlásil Uljukajev na ekonomickém fóru v Soči. 

Spojené státy a Evropské unie zdůvodňovaly sankce ruskou anexí Krymu a tím, že Rusko podle nich porušuje ukrajinskou suverenitu a vysílá na Ukrajinu regulérní ozbrojené síly. 

Tagy: Rusko USA EU sankce

Zdroje: ČTK