Rusko přerušilo dodávky plynu Ukrajině. Do zbytku Evropy surovina putuje

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 16. 6. 2014 11:18) - Aktuality autor: Ondřej Neufus

Separatisté sestřelili ukrajinské letadlo, poté dav zaútočil na ruskou ambasádu. Taková atmosféra doprovázela poslední jednání o ceně plynu, zástupci ruského gigantu Gazprom však zůstali neoblomní. Jelikož nebyl dodaný plyn za 1,95 miliardy dolarů uhrazen, Ukrajina dostává pouze tolik suroviny, kolik si dopředu zaplatí.

Ruská společnost Gazprom dnes začala omezovat dodávky plynu na Ukrajinu ihned poté, co vypršelo ultimátum pro zaplacení dlužných částek Kyjevem. S odvoláním na zdroj uvnitř Gazpromu o tom dnes informovala agentura Reuters. Gazprom požaduje od Ukrajiny, aby od nynějška platila za dodávky dopředu. Podle eurokomisaře Günthera Oettingera by se další kolo vyjednávání o ceně mezi oběma zeměmi mělo konat v průběhu června.

Gazprom ubezpečil, že dohodnuté objemy plynu potečou dál k evropským odběratelům přes Ukrajinu, která má podle něj za povinnost je nepřerušovat. Zároveň ale podle agentury AFP varoval Brusel, že komplikace nastat mohou. Dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou před pěti a osmi lety přitom vedly k omezení dodávek na západ Evropy. Podle Oettingera se Ukrajina zavázala respektovat tranzitní dodávky ruského plynu přes svoje území.

Kyjev dluží za předchozí dodávky této energetické suroviny několik miliard dolarů a podle Gazpromu neuhradil platby ani za červnové dodávky. Ruský plynárenský gigant se proto obrátil na arbitrážní soud ve Stockholmu, aby na Ukrajině vymohl celkovou dlužnou částku ve výši 4,5 miliardy dolarů (91 miliard Kč).

Také ukrajinská společnost Naftogaz se podle svého dnešního prohlášení obrátila na stockholmský soud, u kterého si nárokuje šest miliard dolarů přeplatků za plyn, který podle ní Gazprom předražil. Zároveň požaduje "spravedlivou a tržní cenu".

"Dnes od 10:00 moskevského času převedl Gazprom Naftogaz, v souladu se stávající smlouvou, do (režimu) zálohových plateb za dodávky plynu. Ode dneška bude ukrajinská společnost pouze dostávat ruský plyn, za který již zaplatila," uvedl Gazprom ve svém prohlášení. Reuters kromě toho citoval nejmenovaný zdroj v Gazpromu, který uvedl, že "objem plynu na Ukrajinu byl od 8:00 SELČ omezen, jak bylo dohodnuto".

Ukrajina do 8:00 SELČ neuhradila část dluhu ve výši 1,95 miliardy dolarů (skoro 40 miliard Kč), neboť podmiňuje jeho splacení snížením ceny za ruské exportní dodávky. Moskva nabízí částku 385 dolarů za tisíc krychlových metrů plynu, Kyjev žádá větší slevu.

Podle dnešního prohlášení Evropské komise byl Kyjev ochotný v posledních rozhovorech do noci na dnešek přistoupit ke kompromisu, že zaplatí Moskvě nyní miliardu dolarů a další miliardu v šesti splátkách do konce roku. Rusko s tím ale nesouhlasilo. Oettinger, který se nočního nedělního jednání zúčastnil jako prostředník, přišel s plánem, že by Kyjev platil za plyn požadovaných 385 dolarů pouze v zimním období, zatímco v letní sezoně od dubna do září by to bylo zhruba 300 dolarů.

Dnes Oettinger uvedl, že "se plánují další pozvánky na trojstranná jednání v červnu". Podle eurokomisaře má Evropská unie zásoby kolem 12 miliard kubických metrů plynu, které ji mohou pomoci překonat případné výpadky dodávek z Ruska. Ukrajinou prochází 15 procent celkové spotřeby plynu v unii.

Tagy: Rusko plyn Ukrajina Gazprom

Zdroje: ČTK