Rusko pořádá cvičné manévry na Baltu, se situací na Krymu prý vůbec nesouvisí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Cvičnými raketovými a dělostřeleckými střelbami dnes zahájilo mohutné vojenské manévry válečné loďstvo ruské baltské flotily. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na mluvčího flotily Vladimira Matvejeva. Scénář cvičení podle oficiální zprávy předpokládá útok nepřátelských lodí a ponorek. Souběžně s námořním cvičením začaly na pevnině i manévry ruských motostřeleckých jednotek.

Ruská flotila

Ruská flotila,zdroj: englishrussia.com

Cvičení v Kaliningradské oblasti sousedící s Polskem a Litvou je podle ruských médií součástí bleskové prověrky bojeschopnosti útvarů ruského západního a centrálního vojenského okruhu, kterou v poslední únorový den nařídil prezident Vladimir Putin. Hned následující den pak požádal horní komoru ruského parlamentu o souhlas s invazí na ukrajinský Krym.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu novinářům řekl, že prověrka bojeschopnosti jednotek se "vstupem vojsk" na Krym nijak nesouvisí.

Ukrajinské ministerstvo obrany dnes obvinilo ruské ozbrojené síly z porušení ukrajinského vzdušného prostoru. V noci na dnešek podle zprávy ministerstva pronikly nad ukrajinský sektor Černého moře ruské stíhačky, proti nimž vzlétl ukrajinský bojový letoun Su-27 a "zabránil ruské provokaci". Bližší podrobnosti o incidentu ukrajinské ministerstvo neoznámilo.

Tagy: Rusko Ukrajina nedemokracie krize na Krymu

Zdroje: ČTK