Rusko omezuje dodávky plynu, výpadky hlásí Polsko, Slovensko a Rakousko

- Aktuality autor: Petr Kubec

Rusko pokračuje v postupném omezování vývozu plynu do Evropy. Snížení dodávek o 15 procent zaznamenalo Polsko, omezení se projevilo také v Rakousku a na Slovensku. Ruský dodavatel plynu Gazprom výpadky, které zaznamenávají některé evropské státy už od minulého týdne, doposud nijak nevysvětlil, v několika případech je i popřel.

Mluvčí polské společnosti Gaz-System oznámila, že v pátek do země ruský Gazprom dodal 20 milionů krychlových metrů plynu, což je méně, než požadovala polská dovozní společnosti PGNiG. "Požadavky PGNiG uspokojeny nebyly, ale Polsko dostává vyšší množství plynu, než je jeho denní spotřeba," uvedla mluvčí Malgorzata Polkowská.

Mluvčí slovenského dovozce SPP v prohlášení uvedl, že dodávky ruského plynu se dnes znovu snížily o deset procent. "Navzdory tomu naše společnost zaručuje stabilní dodávku plynu všem našim zákazníkům," konstatoval mluvčí Peter Bednár.

Rumunský plynovodní operátor Transgaz dnes informoval, že ruský Gazprom zrušil plán snížit dodávky plynu do Rumunska o devět procent dnes a o pět procent v neděli. Rumunský ministr energetiky Razvan Nicolescu agentuře Agerpres sdělil, že Gazprom dnes Bukurešť ujistil o nezměněných víkendových objemech. O plánech na snížení dodávky plynu prý Gazprom bez udání důvodu informoval v pátek.

Poměrně významné výpadky v dodávkách ruského plynu zaznamenala během uplynulého týdne řada zemí střední a východní Evropy. Česká republika podobný pokles neregistrovala. Ruský vývozce Gazprom výpadky nevysvětlil a několikrát je naopak popřel.

Tagy: Rusko Slovensko plyn Rakousko Polsko omezení dodávky plynovod

Zdroje: ČTK