Rusko omezilo vývoz plynu do Polska, aby zastavilo dodávky na Ukrajinu

- Aktuality autor: Petr Kubec

Rusko omezilo dodávky plynu do Polska, a proto musela Varšava zastavit dodávání plynu dál na Ukrajinu, oznámil polský provozovatel plynovodu Gaz-System a ukrajinský přepavce plynu Ukrtransgaz. Ruský plynárenský monopol Gazprom však tuto informaci rezolutně popírá. Ukrajina je zcela odříznuta od přímých dodávek plynu z Ruska kvůli sporům o ceně.

Zemní plyn

Zemní plyn,zdroj: Profimedia.cz

Polský plynárenský monopol PGNiG uvedl, že od pondělka dostává z Ruska zřetelně nižší objemy plynu. V pondělí obdržel o 20 procent méně plynu, než má ve smlouvě, v úterý to bylo o 24 procent méně.

"Rusko začalo omezovat dodávky plynu do Polska, aby narušilo obrácený tok z Polska k nám. Ve 14:00 (kyjevského času; 13:00 SELČ) Polsko zastavilo reverzní dodávky na Ukrajinu v objemu čtyř milionů krychlových metrů (denně)," řekl Prokopiv podle ruské tiskové agentury RIA. Dodal, že dodávky z Polska by mohly být obnoveny do dvou dní a že obrácené toky plynu ze Slovenska ohroženy nejsou.

Gazprom ale oznámil, že Polsko dostává stejné množství plynu jako v minulých dnech, konkrétně 23 milionů kubíků denně. Ruský plyn proudí do všech míst určení "v závislosti na zdrojích dostupných pro vývoz a pro doplňování zásobníků v Ruské federaci", sdělil Gazprom.

Rusko přerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovině června a oznámilo, že dodávky obnoví, až Kyjev zaplatí miliardy dolarů, které dluží za předchozí dodávky. Kyjev tvrdí, že částka, kterou Moskva za plyn požaduje, je nespravedlivá a politicky motivovaná a odmítá ji zaplatit.

Ukrajina od tohoto měsíce začala dovážet plyn ze Slovenska a menší objemy dováží i z Polska a Maďarska. Dodávky z Maďarska ale minulý měsíc prudce klesly a podle Prokopiva za tím stojí rovněž Rusko. Obráceným tokem plynu ze Slovenska by mohla Ukrajina pokrývat až 20 procent své spotřeby, uvedl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan dnes uvedl, že Ukrajina plánuje do listopadu zvýšit zásoby plynu ve svých podzemních zásobnících na 17,5 miliardy metrů krychlových z nynější úrovně 16 miliard kubíků. Další plyn by přitom Ukrajina měla získat hlavně ze Slovenska, řekl Prodan.

Ukrajina ročně spotřebuje zhruba 50 miliard metrů krychlových plynu. Země vytěží asi 20 miliard metrů krychlových, zbytek musí dovézt, převážně z Ruska.

Provozovatel slovenského plynovodu Eustream ráno v pravidelné denní zprávě uvedl, že dodávky ruského plynu na Slovensko přes Ukrajinu fungují normálně. Slovenský plynárenský podnik SPP zaznamenal v dodávkách z Ruska drobný pokles, ten byl ale v rámci běžného kolísání, sdělilo Reuters slovenské ministerstvo průmyslu.

Nepatrný pokles dodávek zjistila i německá energetická společnost E.ON, zatímco dodávky do Rakouska jsou podle tamní skupiny OMV na normální úrovni.

Tagy: Rusko plyn Polsko Ukrajina omezení dodávky Gazprom plynovod rusko-ukrajinské vztahy

Zdroje: ČTK