Rusko oficiálně odsoudilo fiktivní reportáž o válce v Gruzii

- Aktuality autor: red

Ruské ministerstvo zahraniční v pondělí odsoudilo sobotní fiktivní reportáž soukromého gruzínského televizního kanálu Imedi o ruské invazi do Gruzie a zabití prezidenta Michaila Saakašviliho.

Mluvčí ruského ministerstva Andrej Něstěrenko prohlásil, že reportáž jen zvýšila napětí ve výbušné kavkazské oblasti. 

Moskva podle mluvčího očekává, že ke gruzínskému televiznímu pořadu se vysloví evropské instituce a celé mezinárodní společenství. 

Generální ředitel televizní společnosti Imedi Georgij Arveladze se televizním divákům za sobotní vymyšlenou reportáž znovu omluvil, avšak odmítl odstoupit nebo potrestat tvůrce pořadu. Označení, že jde o popis "možného vývoje situace", které televize vysílala krátce před zahájením pořadu a po jeho skončení, označil za dostatečné. 

Komentátoři ruských médií využívají incident k tvrdé kritice gruzínského režimu a prezidenta Saakašviliho. Státní agentura ITAR-TASS zveřejnila názor ředitele Ruského ústavu pro strategická studia Leonida Rešetnikova, podle něhož se Saakašvili snaží "zachránit svůj režim za jakoukoli cenu". 

Důvěra gruzínského národa v prezidenta podle Rešetnikova upadá, opozice tlačí na normalizaci vztahů s Moskvou a Saakašvilimu nezbývá, než zastrašovat lidi ruskou agresí. "V nejbližší době je možné očekávat další netradiční jevy v gruzínské zahraniční politice," řekl ruský analytik. 

Ruské tiskové agentury oznámily, že podle jejich zjištění je majitelem televizní stanice Imedi bývalý šéf Saakašviliho prezidentského aparátu.

Tagy: Rusko valka napeti Gruzie

Zdroje: ČTK