Rusko odmítá výtky na svůj postup v kauze Snowdena

- Aktuality autor: Michal Polák

Moskva považuje za "absolutně nepodložené a nepřijatelné" pokusy vinit Rusko z porušování amerických zákonů v souvislosti s kauzou bývalého konzultanta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Na tiskové konferenci v Moskvě to dnes prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Oznámil novinářům, že Američan obžalovaný v USA ze špionáže dosud ruské území neopustil. 

Edward Snowden

Edward Snowden,zdroj: Isifa.com

Lavrov si postěžoval, že Rusko je v souvislosti se svým postupem ve Snowdenově kauze obviňováno bezmála ze spiknutí. "Vybral si trasu své cesty sám. Dozvěděli jsme se to jako mnozí ostatní z médií. Ruskou hranici dosud nepřekročil," prohlásil šéf ruské diplomacie. 

Snowden přiletěl do Moskvy z Hongkongu v neděli a má zřejmě namířeno přes kubánskou metropoli Havanu do ekvádorského Quita. Americké úřady zrušily platnost jeho pasu a naléhavě žádají Rusko, aby Snowdena vydalo do USA k potrestání. Někdejší externí zaměstnanec tajných služeb je obviněn z toho, že médiím předal informaci o tajném vládním programu na monitorování internetového provozu a telefonické komunikace. 

Kreml dosud ke Snowdenově kauze mlčel, prohlášení Lavrova je první oficiální reakcí. Postup ruských úřadů už dříve hájili místní právní experti, podle nichž Američan žádný ruský zákon neporušil a k jeho vydání nejsou právní důvody. Rusko a USA navíc neuzavřely dohodu o vzájemném vydávání hledaných osob.

Tagy: Rusko USA kauza Snowden

Zdroje: ČTK