Rusko odepisuje Bakijeva, ten se moci vzdát nechce

- Aktuality autor: red

Rusko už nepovažuje Kurmanbeka Bakijeva za prezidenta Kyrgyzstánu, protože svržený šéf státu, který přijal azyl v Bělorusku, prý podal demisi a prozatímní vláda ji přijala.

Prohlásil to ve středu podle ruské agentury Interfax vysoce postavený představitel ruského ministerstva zahraničí. Moskva se tak postavila přímo proti diplomatické iniciativě běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který Bakijevovi poskytl azyl a pokládá ho nadále za hlavu státu. 

K situaci v Kyrgyzstánu se ve Washingtonu vyslovilo i americké ministerstvo zahraničí. Vyjádřilo obavu, že nestabilita se v Kyrgyzstánu bude dál zvyšovat a doporučilo americkým občanům se této zemi vyhnout. Ministerstvo varovalo před možností nových demonstrací a nepokojů a před růstem zločinnosti. 

Běloruský prezident Lukašenko v Minsku podle agentury Belta prohlásil, že žádné budoucí volby v Kyrgyzstánu se nemohou konat bez přímé účasti Kurmanbeka Bakijeva. Sám Bakijev označil prozatímní vládu za hrstku ozbrojených banditů, kteří násilím uzurpují moc. Svou demisi označil za neplatnou a vyzval mezinárodní společenství k zásahu. Lukašenkovi za poskytnutý azyl poděkoval "jménem většiny kyrgyzského lidu". 

Ruská média považují sebevědomá prohlášení kyrgyzského prezidenta za úlitbu jeho běloruskému hostiteli. Podle moskevské analytičky Světlany Kalinkinové Lukašenka vyděsil fakt, že Moskva a Washington se mezi sebou na řešení kyrgyzského problému rychle dohodly. "Takový scénář by se mohl opakovat v Bělorusku, a Lukašenko proto nutí Bakijeva, aby ukázal Rusku a Americe nebezpečí, které může vzejít ze změny diktátorského režimu," řekla Kalinkinová. 

Za to, že přijalo "zločince" a "sadistu" Bakijeva, v Biškeku kritizovala Bělorusko předsedkyně kyrgyzské prozatímní vlády Roza Otunbajevová. "Tento zločinec musí být vydán do naší země. Pokud se tak nestane, zbývá nám obrátit se na Interpol," zdůraznila. 

Situace v samotném Kyrgyzstánu je dál chaotická. Na jihu země v Džalalabadu se na hlavním náměstí opět střetli stoupenci Bakijeva se svými odpůrci. Podle nepotvrzených zpráv se bezpečnostní složky nového režimu v tomto městě zmocnily prezidentova bratra Achmata, považovaného za nejbohatší osobu na jihu země.

Roza Otunbajevová v Biškeku pohrozila, že v případě opakujících se případů rabování a násilného zabírání půdy či majetku může policie a armáda po pachatelích střílet. Otunbajevová varováním střelbou reagovala na násilí a rabování, při němž bylo v Biškeku od začátku týdne zabito nejméně pět lidí a několik desítek dalších bylo zraněno. 

Prozatímní vláda splnila svůj slib z prvních dnů převratu a snížila ceny energie a paliv pro domácnosti i podnikatele. Prudké zvýšení těchto poplatků, k němuž došlo na počátku letošního roku, se před dvěma týdny stalo jedním z impulsů lidového povstání. Vláda zároveň oznámila, že v několika bankovních ústavech odhalila tajné účty Bakijevovy rodiny a v bezpečnostních schránkách cenné předměty a hotové peníze. Celková hodnota zabavených věcí přesahuje 20 milionů dolarů (téměř 380 milionů korun).

Tagy: Rusko kyrgyzstan

Zdroje: ČTK