Rusko očekává od nového prezidenta Ukrajiny zlepšení vztahů

- Aktuality autor: red

Moskva očekává, že budoucí ukrajinský prezident neodsoudí vztahy s Ruskem do role "rukojmího ambicí svých nebo kohokoli jiného". Favoritem druhého kola voleb zůstává prorusky orientovaný Viktor Janukovyč.

První kolo ukrajinských prezidentských voleb okomentoval v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv zároveň oznámil, že Moskva vyšle do Kyjeva svého velvyslance. Toho jmenovala sice už před pěti měsíci, ale jeho odjezd do Kyjeva dlouho oddalovala.

Rozhodnutí Medveděva přišlo dva dny poté, co v prvním kole prezidentských voleb na Ukrajině byl z klání o nejvyšší úřad vyřazen odstupující ukrajinský prezident Viktor Juščenko.

Toho Moskva vinila ze zhoršení vzájemných vztahů. Rusko už dříve několikrát prohlásilo, že dokud bude Juščenko v prezidentském úřadu, naděje na zlepšení vztahů není. Juščenko byl noční můrou Kremlu především kvůli své tvrdošíjné snaze dostat Ukrajinu do NATO a do Evropské unie. Totéž chce ale i Julija Tymošenková, která má stále šanci se prezidentkou stát.

V prvním kole prezidentských voleb ale v neděli Juščenko zcela propadl a získal jen 5,5 procenta hlasů. Lavrov se vyhnul přímému hodnocení volebních výsledků. "Je na ukrajinské volební komisi a na mnohých mezinárodních pozorovatelích, aby výsledky zhodnotili - a už se tak také stalo," řekl.

"Pokud jde o perspektivy rusko-ukrajinských vztahů, vždy jsme se přimlouvali za to, aby do nich nebyly vnášeny umělé, zpolitizované přístupy, které nemají nic společného se zájmy národů obou zemí," dodal Lavrov.

Vyjádřil přesvědčení, že nový ukrajinský prezident bude plně chápat potřebu právě takového budování vzájemných vztahů. Moskva se po dobu ukrajinské volební kampaně pečlivě vyhýbala přímým komentářům vývoje na Ukrajině a zdržela se rovněž přímé i nepřímé podpory některého z kandidátů. Z vyjádření oficiálních míst a článků kremelského tisku bylo nicméně zřejmé, že hlavní prioritou Ruska je odchod prozápadního prezidenta Viktora Juščenka.

V tomto ohledu volby naplnily ruská očekávání. Do druhého kola, které se uskuteční 7. února, postoupil vůdce opozice Viktor Janukovyč a ministerská předsedkyně Julija Tymošenková. Oba během kampaně kladli důraz na zlepšení rusko-ukrajinských vztahů.

Tagy: Rusko Ukrajina janukovyc

Zdroje: ČTK