Rusko nepokrytě vysílá své špiony infiltrovat zahraniční státy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Dolní komora ruského parlamentu dnes v prvním čtení schválila zákon, který ruské kontrarozvědce FSB umožňuje vysílat do zahraničí své agenty.

Opilí ruští vojáci.

Opilí ruští vojáci.,zdroj: Archiv

"Poradci a specialisté" FSB by měli mít možnost působit v zahraničí dlouhodobě, ale pouze se souhlasem bezpečnostních složek hostitelské země. Cílem je podle zákonodárců "zvýšení účinnosti boje s mezinárodní zločinností". 

FSB by podle zákona měla mít právo vysílat své pracovníky do cizích států po konzultaci s tamní policií či špionážními službami. Agenti by v zahraničí měli působit dlouhodobě, protože "častá rotace kontrarozvědných kádrů poškozuje účinnost boje se zločiny mezinárodního charakteru". 

Podle vedení ruské kontrarozvědky, které návrh zákona předkládá, by vysílání expertů FSB do ciziny mělo napomoci organizování společných operací s tajnými službami cizích států a přispět k výměně zkušeností. Zájem o spolupráci s FSB prý už projevil středoasijský Kyrgyzstán, a rovněž Abcházie a Jižní Osetie, gruzínské provincie, které před pěti lety po rusko-gruzínské válce vyhlásily s podporou Moskvy samostatnost. 

Zástupce šéfa FSB Nikolaj Kovaljov při zdůvodnění návrhu podle agentury ITAR-TASS prohlásil, že "v dějinách naší velké země byly chvíle, kdy jsme pomáhali vytvářet bezpečnostní orgány v řadě cizích zemí". Jako příklad uvedl Mongolsko, ale i Afghánistán, který po invazi v roce 1979 Sovětský svaz deset let okupoval. "O tyto významné a potřebné zkušenosti je nyní znovu zájem," konstatoval Kovaljov.

Tagy: Rusko diktatura cenzura totalitní režim političtí vězni špionáž

Zdroje: ČTK