Rusko chystá Západu odvetu. Má v plánu přijít se sankcemi

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ruské ministerstvo zahraničí se vyslovilo, že bude Kremlu doporučovat odvetné zavedení sankcí proti Západu podobným těm, které USA a EU vyhlásily Moskvě. Rozhodnutí dnes oznámil náměstek ruského ministerstva zahraničí Grigorij Karasin. Sankce Západu jsou podle Karasina "z mezinárodně právního hlediska absolutně nezákonné". 

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Profimedia.cz

"Sankce proti Rusku Západ nezavádí poprvé," řekl ruský diplomat. "Máme už vyzkoušené postupy, budeme vládě a prezidentovi navrhovat odvetné kroky, protože sankce ponechané bez odpovědi jen povzbuzují apetit," dodal. Upozornil, že po jmenovitých sankcích mohou následovat sankce vyhlášené proti celým odvětvím ruského průmyslu a hospodářství. 

 

"Z mezinárodně právního hlediska je sankční režim absolutně nezákonný. Pokud někdo porušuje mezinárodní právo, nelze to nechat bez odpovědi," prohlásil Karasin. 

Washington ve čtvrtek v reakci na ruskou anexi ukrajinského poloostrova ohlásil sankce proti dalším vysokým ruským představitelům. V odvetě pak Rusko uvalilo sankce vůči vybraným Američanům. Evropská unie zároveň oznámila, že rozšíří kvůli krizi na Krymu své sankce na dalších 12 občanů Ruska. Pokud bude Moskva situaci na Ukrajině dále destabilizovat, sáhne EU i k hospodářským sankcím. 

Tagy: Rusko západ krize na Krymu

Zdroje: ČTK