Rusko apeluje na Ameriku: Vraťte nám našeho "obchodníka se smrtí" Buta

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Rusko předalo Spojeným státům dokumenty, které jsou nutné pro případné vydání odsouzeného ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Dnes o tom podle agentura RIA Novosti informovalo ruské ministerstvo spravedlnosti. O možnost převozu Buta do Ruska, kde by si měl odpykat zbytek 25letého trestu vězení, usiluje rodina odsouzeného.

Bývalý vojenský tlumočník But, který si vysloužil přezdívku "obchodník se smrtí", se podle amerických vyšetřovatelů od 90. let minulého století podílel na pašování zbraní, které dodával do konfliktních oblastí v Africe, Jižní Americe a na Blízkém východě. Zadržen byl v roce 2008 v Thajsku, když padl do léčky zosnované americkými agenty. Rusko proti jeho vydání z Thajska do USA i proti jeho zatčení a odsouzení důrazně protestovalo.

Žádost o převoz Buta do Ruska iniciovala jeho manželka, která o to požádala ruské ministerstvo spravedlnosti.

Čtěte také: Ruský "obchodník se smrtí" byl v USA odsouzen k 25 letům vězení

Americká strana podle Moskvy na žádost prozatím nereagovala. Jakmile USA poskytnou příslušné dokumenty k možnému převozu, budou postoupeny ruskému soudu, který rozhodne o odpykání zbývajícího trestu ve vlasti. Kopie verdiktu připadne americkému ministerstvu spravedlnosti "jako záruka toho, že trest bude v Rusku vykonán", uvedlo ruské ministerstvo spravedlnosti.

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder již dříve řekl, že USA zváží Butovo vydání, pokud o to ruské úřady požádají. O Butově převozu do Ruska se nicméně v USA i v Rusku spekuluje od jeho dubnového odsouzení. Mohlo by se tak stát například v rámci výměny špionů nebo jako součást vzájemné politické dohody. 
But veškerá obvinění odmítá. Je vězněn v americkém státě Illinois.

Tagy: Rusko USA zbraně dokumenty

Zdroje: ČTK