Rusko-americká smlouva bude možná podepsána v Praze

- Aktuality autor: red

Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv možná přijedou letos na jaře do Prahy, aby podepsali novou smlouvu o omezení strategických zbraní.

Oznámila to ve středu ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroje blízké Kremlu. Prezidentská kancelář v Praze dnes tyto informace nepotvrdila. O akci nevěděly ani americké diplomatické zdroje. 

Asistent ruského prezidenta Sergej Prichoďko agentuře řekl, že dokument by mohl být v Česku podepsán v březnu nebo dubnu letošního roku. Podle Prichoďka zbývá dojednat "nepodstatné detaily". Agentura AP upřesnila, že k podpisu dokumentu by mohlo dojít koncem března. 

Odzbrojovací smlouva, o níž ruská a americká delegace jednají už přes půl roku, by měla nahradit smlouvu START 1, která byla uzavřena v roce 1991 a jejíž platnost vypršela loni 5. prosince. Obě strany se dohodly starou smlouvu dodržovat, dokud nebude sjednán dokument nový. 

Náměstkyně ministra zahraničí USA Ellen Tauscherová v souvislosti s novou smlouvou prohlásila, že "hra je u konce". Ruské zdroje optimismus sdílejí s tím, že zbývající otevřené otázky jsou spíš technického rázu. "Není to politický, ale technický problém, ladíme a začišťujeme detaily," řekl AP ruský vyjednavač Michail Margelov. 

Podle staré smlouvy START 1 měla každá z obou zemí snížit počet svých jaderných hlavic o čtvrtinu na 6000 jednotek a zavést příslušnou kontrolu. Obama a Medveděv se loni v červenci dohodli, že počet hlavic se v rámci nové smlouvy sníží o dalších 1500 až 1675 hlavic v každé zemi. 

Pokud se smlouvu podaří dojednat, půjde podle expertů o nejzávažnější zásah do strategických zbrojních arzenálů Ruska a Spojených států od počátku 90. let.

Tagy: Rusko USA Praha smlouva

Zdroje: ČTK