Ruské opoziční listy se obávají, že je úřady zavřou

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ruský opoziční list Novaja gazeta dal v pondělí najevo obavy, že by ho úřady mohly uzavřít. Stalo se tak poté, co federální úřad pro kontrolu médií redakci nařkl z publikování extremistických názorů.

Informovala o tom agentura AFP. Vydání posledního čísla oznámil týdeník Russkij Newsweek, který v americké licenci vydává nakladatelství Axel Springer Russia, dceřiná společnost německého mediálního koncernu. 

"Je pravděpodobné, že příští rok nenaleznete Novuju gazetu ani na prodejních kioscích, ani ve svých poštovních schránkách, protože nás mohou zavřít," napsala redakce novin, které jsou známy svým liberálním profilem a obranou lidských práv v Rusku. 

Ochrana lidských práv nebo extremistické názory?

Ruský federální úřad pro kontrolu médií v březnu listu zaslal varování kvůli "publikování extremistických názorů". Novaja gazeta zveřejnila článek o organizaci krajní pravice Ruskij Obraz, čímž se prý dopustila "propagování fašistických myšlenek". Redakce se proti tomuto "urážlivému" rozhodnutí tiskového úřadu odvolala, ale po několikaměsíční právní bitvě moskevský soud koncem září potvrdil oprávněnost varování. 

Podle ruské legislativy stačí dvě takzvaná varování, aby byl jakýkoli tiskový orgán zrušen. 

V redakci listu pracovala mimo jiné i Anna Politikovská, která ve svých článcích kritizovala Kreml za poměry v Čečensku a byla zavražděna. Zločin dodnes nebyl objasněn. Zavražděni byli i další novináři listu Anastasija Baburovová, kterou zastřelili spolu se známým advokátem Stanislavem Markelovem. Zavražděna byla také čečenská ochránkyně lidských práv Natalja Estěmirovová, s níž v minulosti spolupracovaly Politkovská i Baburovová. 

Russkij Newsweek vyšel naposledy

Vydavatelský dům Axel Springer Russia oznámil, že pondělní vydání ruského investigativního týdeníku Russkij Newsweek, který vychází v licenci americké společnosti Newsweek Inc., je poslední. Podle redakce listu je důvodem dlouhodobá ztrátovost. 

Russkij Newsweek vycházel od roku 2004 a pro svou nezávislost a profesionalitu platil v Rusku za spolehlivý zdroj informací. V zemi, kde významnou část mediálního trhu ovládá stát, oceňovali čtenáři zejména otevřenost redakce a odvahu volit i konfrontační témata. 

Russkij Newsweek vycházel nákladem kolem 50000 výtisků. Ekonomické důvody jeho zániku potvrdil i jeho šéfredaktor Michail Fišman. "Ano, jsou to čistě ekonomické důvody, generovali jsme ztrátu," řekl.

Tagy: Rusko opozice cenzura

Zdroje: ČTK