Ruská policie neustává v buzeraci opozičních aktivistů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

 Ruští policisté dnes ráno podnikli razii u tří opozičních aktivistů v souvislosti s vyšetřováním květnových "nepokojů" a údajných příprav revoluce. Podle mluvčího vyšetřovatelů Vladimira Markina se kriminalistům podařilo získat důkazy, že se opoziční aktivisté na jaře školili v Litvě z přípravy "revoluce" v Rusku a že je financoval gruzínský politik Givi Tagamadze, blízký prezidentovi Michailu Saakašvilimu.

Ruský policista

Ruský policista,zdroj: Archiv

Už v pátek policie prohledala byt režiséra Pavla Kostomarova, který natáčí filmovou kroniku o ruské opozici. V pondělí jej vyslechla jako svědka v případu květnových potyček demonstrantů s policisty v předvečer inaugurace Vladimira Putina prezidentem. Z účasti na těchto "masových nepokojích" byly obviněny dvě desítky demonstrantů, z nichž jeden už byl odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení za napadání policistů. Souběžně pokračuje vyšetřování předáka Levé fronty Sergeje Udalcova a jeho společníků, kterým hrozí obvinění z příprav státního převratu. 

V souvislosti s případem "masových nepokojů" vyšetřovatelé prohledali byty dalších tří opozičních aktivistů, Taisy Alexandrovové, Jurije Nabutovského a Anny Kornilovové, kteří se podle Markina zúčastnili vzpomínaného školení z revoluce. Po zabavení dokumentů a počítačů si je odvezli k výslechu, zatím jako svědky. 

Opakuje se praxe známá z časů Sovětského svazu

O vhodnosti policejního postupu v režisérově případu zapochyboval i premiér Dmitrij Medveděv v pondělním rozhovoru pro ruské televize; už po ukončení přímého přenosu dokonce vyšetřovatele nazval "voly" za to, že razii podnikli časně ráno. Ti se však proti premiérovým slovům ohradili, že postupují v souladu se zákonem, a dnes ráno podnikli další razii ve stejný čas. 

"V civilizovaných zemích, kromě krajních případů, se domovní prohlídky odehrávají v normální době, kdy se lidé už probrali," postěžovala si veteránka sovětského a ruského disentu Ljudmila Alexejevová, podle které se nyní opakuje praxe ze sovětských dob.

Tagy: Rusko diktatura cenzura

Zdroje: ČTK