Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Ruská policie kontroluje příznivce Navalného, jejich adresy zná z uniklých dat na internetu

Ruská policie kontroluje příznivce Navalného, jejich adresy zná z uniklých dat na internetu
Navalnyj si odpykává trest odnětí svobody v délce dva a půl roku | zdroj: Profimedia

Moskevská policie od úterního večera kontroluje příznivce opozičního představitele Alexeje Navalného v jejich bydlištích.

Ke kontrolám došlo poté, co se adresy příznivců Navalného dostaly na internetu do databáze dat týkajících se Navalného projektů. Dnes o tom informoval zpravodajský server Meduza.

Uniklé osobní údaje?

Policie podle platformy OVD-Info, která v Rusku monitoruje policejní zásahy, zatím tímto způsobem navštívila nejméně 34 lidí. Ti se buď zaregistrovali na dvou webech souvisejících s Navalným, nebo přispěli na jeho organizaci Fond boje proti korupci (FBK). V některých případech policisté kontrolované lidi vyzvali, aby známého kritika Kremlu nahlásili za nezákonné nakládání s osobními údaji.

Dopisovatel opozičního listu Novaja Gazeta Ilja Azar uvedl na sociální síti Telegram, že policie dorazila i k němu domů. „Nebyl jsem doma, ale sousedům říkali něco o osobních údajích, které se prý dostaly na internet,“ upřesnil.

Navalnyj si odpykává trest odnětí svobody v délce dva a půl roku za údajnou zpronevěru kosmetické firmě Yves Rocher. Sama firma ale popřela, že by utrpěla škodu, a opoziční předák připomíná, že byl odsouzen v procesu, který Evropský soud pro lidská práva shledal nespravedlivým, za což mu ruský stát již vyplatil odškodnění.

Navalného úřady vzaly do vazby v lednu bezprostředně po jeho příletu z Německa, kde se zotavoval z otravy nervově paralytickou látkou novičok. Tou byl zasažen uprostřed kampaně proti vládní straně Jednotné Rusko. Na počátku roku se v Rusku konaly rozsáhlé nepovolené demonstrace za jeho propuštění.

Zdroje: