Ruská justice prošetří odložené případy vražd novinářů

- Aktuality autor: red

Ruská prokuratura se rozhodla obnovit vyšetřování několika neobjasněných případů vražd novinářů, které byly spáchány v letech 2000 až 2005.

Podle dnešních zpráv ruského tisku vyšetřovatelé znovu otevřou odložené případy na podnět ruské odbočky mezinárodního Výboru na obranu novinářů, jejíž členové údajně policii dodali nové informace.

"Bez ohledu na časový odstup učiní vyšetřovatelé vše pro to, aby byla zjištěna skutečná příčina smrti novinářů a aby byli postaveni před soud viníci," řekl agentuře RIA Novosti šéf vyšetřovatelů ruské prokuratury Vladimir Markin. Ruská justice si podle něj "uvědomuje roli médií jako významného faktoru při budování demokratické společnosti".

Vyšetřovatelé se zaměří na několik vražd novinářů

Podle informací ruského tisku se vyšetřovatelé zaměří například na vyšetření smrti Eduarda Markeviče, redaktora uralského regionálního listu Novyj Reft, který byl zastřelen v roce 2001. Otevřeny mají být rovněž případy neobjasněných vražd dvou šéfredaktorů listu Toljatinskoje obozrenije Valerije Ivanova a Alexeje Sidorova z let 2002 a 2003, smrti reportéra tulského listu Molodoj kommunar Vagifa Kočetkova z roku 2002 nebo vraždy Natalje Skrylové, redaktorky listu Naše vremja vycházejícího v Taganrogu, spáchané rovněž v roce 2002.

Vraždy novinářů, fyzické útoky nebo pohrůžky násilím jsou v Rusku poměrně častým jevem. RIA Novosti uvádí jen za rok 2009 šest útoků proti ruským žurnalistům, které skončily smrtí. Rukou nájemných vrahů loni zahynuli novináři v Murmansku, Moskvě, Rostově na Donu, Grozném, Machačkale a Kaliningradu.

Tagy: Rusko policie případ vrah vyšetřování novinář šetření

Zdroje: ČTK