Ruská armáda se stahuje ze Sýrie. Splnila prý už svou misi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 3. 2016 21:53) - Aktuality autor: roj

Ruské letectvo se ráno začalo stahovat ze Sýrie. Podle prezidenta Vladimira Putina už splnilo svůj základní úkol. Zhruba tisícovka vojáků ale v zemi zůstane, aby dohlíželo na příměří mezi vládními silami a povstalci.

Ruské letectvo se ze Sýrie vrací domů

Ruské letectvo se ze Sýrie vrací domů,zdroj: Profimedia.cz

Agentura RIA Novosti oznámila, že první skupina strojů dnes ze Sýrie odstartovala. Jsou v ní bitevní letouny Suchoj Su-34. Letadla se vrátí na své stálé základny. Počítá se se zastávkami v Rusku na doplnění paliva a kontrolu technického stavu.

Předseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov řekl, že na dvou syrských základnách zůstane asi 1000 členů ruského vojenského personálu. Podle něj je třeba k zajištění obou základen nejméně 800 vojáků.

Budou se prý odtud zajišťovat pozorovací lety, takže zůstat musí i několik posádek. Ponecháni na místech budou i vojenští specialisté, kteří působí jako poradci syrské armády.

Náměstek ruského ministra obrany Nikolaj Pankov prohlásil, že ruské letectvo bude navzdory částečnému stažení dál útočit na Islámský stát a na další teroristické skupiny.

"Dosáhli jsme určitých kladných výsledků, objevila se možnost ukončit ten dlouhý" boj, řekl Pankov na ceremonii na syrské základně Hmímím. "Je však brzo hovořit o vítězství nad terorismem. Ruská letecká skupina má úkol pokračovat v náletech na cíle teroristů," prohlásil.

Šéf ruské prezidentské kanceláře Sergej Ivanov sdělil, že armáda v Sýrii ponechá "nejmodernější" systém protiletecké obrany. Nepotvrdil ale, zda to budou protiletadlové baterie S-400.

"Ponecháme dostatečnou ochranu kontingentu, který v Sýrii zůstává, a to zejména prostředky ochrany proti útoku ze země, moře i ze vzduchu," sdělil Ivanov. Rusko protivzdušnou obranu S-400 do Sýrie dopravilo po loňském sestřelení bombardéru Su-24 tureckou armádou.

Kreml v pondělí oznámil, že Putin se v telefonátu se syrským prezidentem Bašárem Asadem dohodl na stažení většiny sil ruského letectva ze Sýrie, protože "ruská armáda splnila základní uložený úkol".

Rusko si ale v Sýrii ponechá letecké kontrolní středisko, které bude zapojeno do monitorování příměří mezi syrskými vládními silami a povstalci.

Rusové zahájili vojenské akce v Sýrii loni 30. září a nasadili do nich podle odhadů 4000 lidí a na 80 letadel a vrtulníků. Moskva a Damašek tvrdí, že ruské letectvo se zaměřovalo na teroristy, Západ ale Rusko kritizoval, že likviduje i takzvanou umírněnou opozici, která s teroristickými skupinami nemá nic společného.

Rusko stahuje bojové síly ze Sýrii v době, kdy tam od konce února platí příměří a kdy byly v Ženevě obnoveny mírové rozhovory. Klid zbraní se netýká radikálních skupin, jako je Islámský stát a An-Nusra.

Zmocněnec OSN pro Sýrii a koordinátor rozhovorů Staffan de Mistura považuje rozhodnutí Ruska o stažení sil za "pozitivní vývoj", který bude mít kladný dopad na rozhovory. "Dnešek je významný den, je to páté výročí (zahájení syrského konfliktu) a osmnáctý den příměří," řekl v úterý v Ženevě de Misturův mluvčí Ahmad Fauzí.

Fronta An-Nusra, tedy syrská odnož Al-Káidy, v úterý v reakci na krok Ruska oznámila, že do 48 hodin obnoví boje. "Rusko zjevně utrpělo porážku a fronta An-Nusra zahájí v příštích 48 hodinách v Sýrii ofenzívu," citovala agentura AFP jednoho z jejích velitelů.

Tagy: Rusko Sýrie konflikt v Sýrii občanská válka v Sýrii ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK