Rumunští zloději stavebních strojů po Evropě jdou před soud

- Aktuality autor: red

Skupina 16 Rumunů, kteří jsou podezřelí, že jako členové organizovaného gangu kradli po celé Evropě včetně Česka velké stavební stroje a těžkou stavební techniku, půjde v Bukureští před soud.

Oznámila to rumunská prokuratura. Způsobená škoda se odhaduje v přepočtu na více než přes 48 milionů korun. Úzce specializovaní gangsteři ukradli podle agentury AFP od ledna do července 2009 tři desítky velkých stavebních strojů, hlavně buldozerů a velkorypadel. Kradli hlavně ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Itálii, Velké Británii a také v Česku.

Ukradené stroje pak podle vyšetřovatelů v noci dopravovali do Rumunska. Oddělení rumunské policie pro odhalování organizovaného zločinu a terorismu na případu spolupracovalo i s justicí ve Francii a Belgii.

Dobře organizovaný nezákonný obchod

Krádeže těžké stavební techniky nejsou v Evropě ani v Česku ničím ojedinělým, spíše naopak. Podle expertů jde o rozsáhlý a dobře organizovaný nezákonný obchod. Loni například čeští kriminalisté zatkli hlavní dva představitele bandy, která na Ostravsku, Opavsku a Novojičínsku kradla pracovní stroje, těžkou techniku i nářadí používané na stavbách. Škoda, kterou zločinci způsobili, přesáhla 16 milionů korun.

Rovněž loni litoměřická policie obvinila 11 členů rodinného gangu, kteří údajně na území Česka a Německa organizovali krádeže nákladních aut a stavební techniky. Způsobili tak škodu skoro 20 milionů korun.

Tagy: soud

Zdroje: ČTK