Rumunského premiéra obžalovali ze 17 trestných činů

- Aktuality autor: pal

Rumunská prokuratura obžalovala premiéra Victora Pontu a čtyři další osoby ze sedmnácti trestných činů. Jde např. o padělání listin, daňové úniky či praní špinavých peněz. Stíhání premiéra bylo přitom už v červenci přerušeno a Ponta je vyšetřován na svobodě. 

Rumunský premiér je vyšetřován na svobodě

Rumunský premiér je vyšetřován na svobodě,zdroj: Profimedia.cz

Případ se týká let 2007 a 2008, kdy se Ponta živil jako právník a později jako poslanec. Podle prokurátorů tehdy přijal částku v přepočtu 1,5 milionu Kč od svého přítele Dana Sovy, a pak ji zamaskoval 17 falešnými fakturami, vykazujícími práci pro Sovovu advokátní kancelář.

Později se ocitl ve střetu zájmů, když Sovu dvakrát jmenoval ministrem. Podle Mediafaxu je Sova, který se mezitím stal senátorem, jedním z obžalovaných.

Ponta jakékoli provinění odmítá, v červenci v reakci na vznesená obvinění odstoupil z funkce předsedy vládní Sociálnědemokratické strany.

Prezident Klaus Iohannis ho vyzval, aby rezignoval i jako premiér, což Ponta odmítl s tím, že obvinění jsou politicky motivovaná.

Během léta byl Ponta již čtyřikrát policejně vyslýchán, naposledy absolvoval dvouhodinový výslech počátkem září.

Jeho kauza je projevem zvýšeného zájmu rumunské justice o zneužívání moci v nejvyšších politických sférách, který je patrný po vstupu země do Evropské unie.

Před dvěma týdny zadržela policie kvůli podezření z korupce vlivného primátora Bukurešti Sorina Opreska. Je podezřelý, že přijal úplatky v celkové výši asi 25 tisíc eur (677 tisíc Kč) od firem pracujících pro radnici.

Tagy: zahraničí Rumunsko rumunská politika justice a soudy zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK