Rumunské parlamentní volby vyhrála středo-levicová koalice

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Vítězem nedělních parlamentních voleb v Rumunsku se stala levicová koalice Sociálně liberální svaz (USL) premiéra Victora Ponty, která získala 60 procent hlasů. Daleko za sebou nechala pravicovou alianci ARD blízkou prezidentu Traianu Baseskovi, kterou podpořilo 16 procent voličů. Konečné výsledky voleb dnes oznámila Ústřední volební komise. 

Rumunský premiér Victor Ponta.

Rumunský premiér Victor Ponta.,zdroj: exclusivnews.ro

Koalice sociálních demokratů a národních liberálů (USL) získala absolutní většinu křesel v obou komorách rumunského parlamentu (58,63 procenta v Poslanecké sněmovně a 60,1 procenta v Senátu). ARD, kterou vede Demokratická liberální strana v čele s bývalým premiérem Emilem Bokem, získala 16,5 procenta v Poslanecké sněmovně a 16,7 v Senátu. 

Třetí nejsilnější formací se stala pravicově populistická lidová strana PPDD televizního magnáta Dana Diaconeska, která získala podporu 14 procent voličů. Pětiprocentní práh pro vstup do parlamentu překonal také Demokratický svaz Maďarů v Rumunsku s pěti procenty hlasů. 

K volebním urnám přišlo 41,76 procenta voličů. 

Volby jen vyostří nápady

Volby podle místních i zahraničních komentátorů dál zostří napětí mezi pravicovým prezidentem Traianem Baseskem a jeho levicovým rivalem a dosavadním premiérem Pontou. 

Vládní koalice se letos pokusila konzervativního prezidenta sesadit. Mimo jiné ho vinila, že porušil ústavu, když si přidělil pravomoci vyhrazené premiérovi. Několikatýdenní soupeření o moc mezi hlavou státu a vládou vyvolalo obavy o vládu zákona v zemi, která patří k nejchudším v Evropské unii. 

Prezident chystá problémy

Basescu, který jmenuje premiéra, dal před volbami najevo, že Pontu již nikdy znovu premiérem nejmenuje. Podle analytiků by mohl využít svých pravomocí k tomu, aby o sestavení vlády požádal některého ze svých spojenců. Podle ústavy musí prezidentské jmenování potvrdit parlament, a pokud to dvakrát neudělá, může být rozpuštěn. 

Levicová vláda vybudovala svou popularitu na odmítání razantních úspor, jimiž předchozí pravicová vláda vycházela vstříc požadavkům MMF. Volební program, s nímž Ponta zvítězil v nedělním hlasování, naopak počítá se zvyšováním mezd a snižováním daní.

Tagy: Rumunsko levice Parlamentní volby

Zdroje: ČTK