Rumunská vláda odstupuje, Dočasný premiér nestraník Catalin Predoiu

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Rumunský premiér Emil Boc dnes oznámil, že jeho vláda pravého středu odstupuje. Informovaly o tom světové agentury. Rumunsko v minulých týdnech zažilo vlnu protivládních demonstrací, na kterých lidé nespokojení s úspornými opatřeními požadovali, aby premiér Boc odešel.

Rumunský premiér Emil Boc dnes oznámil, že jeho vláda pravého středu odstupuje. Stal se tak dalším evropským politikem, kterého smetla hospodářská krize a nespokojenost lidí s úspornými opatřeními. Dočasným premiérem bude dosavadní ministr spravedlnosti, nestraník Catalin Predoiu.

"Nadešel okamžik pro důležitá politická rozhodnutí. Proto jsem se rozhodl, že se vzdám vládního mandátu," řekl dnes Boc, jehož Demokratická liberální strana vyhrála volby koncem roku 2008. Boc chce prý přispět k uklidnění politické a sociální situace v zemi.

Když Boc dnes oznamoval, že jeho vláda končí, vyzval znesvářené rumunské politiky, aby byli rozumní a rychle vybrali novou vládu. Svoje působení v čele vládního kabinetu obhajoval s tím, že "těžká rozhodnutí nedělal proto, že by chtěl, ale že musel." Podpora premiérovy strany se od prosince do února propadla z 21 na 15 procent.

Rumunsko prožívá  těžké časy

Rumunsko v posledních týdnech zažívalo vlnu protestů proti utahování opasků, k němuž vláda přistoupila poté, co v roce 2009 dostala od Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Světové banky dvouletou půjčku ve výši 20 miliard eur (501 miliard korun). Kvůli půjčce vláda v Bukurešti musela přijmout úsporná opatření, v důsledku kterých mzdy ve veřejném sektoru klesly o čtvrtinu a stouply daně. Protivládní nálady v rumunské společnosti prohlubuje i korupce.

Šéf mise MMF v Bukurešti reakci na pád Bocovy vlády agentuře Reuters řekl, že neočekává, že by se cokoliv měnilo na smlouvě o záchranné půjčce. "Je klíčové, aby nová vláda pokračovala v reformách dohodnutých s MMF a Evropskou komisí. Pokud to bude dělat, Rumunsku se nic nestane," řekl Reuters ekonom banky Raiffeisen Ionut Dumitru.

Řádné parlamentní volby se měly v Rumunsku konat letos v listopadu. Zatím podle Reuters není jasné, zda má dočasný premiér Predoiu sestavovat novou vládu, nebo zda ho prezident Traian Basescu jmenoval jen do doby, než se rozmyslí o dalším postupu.

Tagy: Vláda Rumunsko demise

Zdroje: ČTK