Rumburk, Varnsdorf a Nový Bor se chystají na akce DSSS

- Zprávy autor: Jan Pastor

Tři města na severu Čech dnes čekají protiromské demonstrace organizované Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Policie i obyvatelé se na ně chystají v Novém Boru na Českolipsku a ve Varnsdorfu a Rumburku v okrese Děčín v sousedním Ústeckém kraji. Na akcích, které policie vyhodnotila jako nebezpečné, se očekává účast stovek lidí.

V pohotovosti proto budou i stovky policistů včetně pořádkových jednotek, psovodů nebo antikonfliktního týmu. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková vyzvala obyvatele, aby nepřistupovali na argumenty extremistů a zvážili svou účast na jejich akcích.

První čeká akce extremistů Nový Bor. Ve městě situaci o prázdninách zdramatizoval incident v místním baru, kde skupinka Romů mačetami napadla hosty a jednoho z nich vážně zranila. Ve městě se od 13:00 chystá i pochod ulicemi. Poté DSSS plánuje od 17:00 shromáždění na náměstí ve Varnsdorfu a nakonec od 18:30 demonstraci v Rumburku.

V Novém Boru se situace zklidnila

V Novém Boru se s odstupem časi od krvavého incidentu situace zklidnila a další problémy mezi Romy a místními obyvateli nenastaly. Ve městech v Ústeckém kraji, kam se sestěhovávají Romové z jiných částí republiky, napětí naopak v posledních týdnech roste. Demonstrací namířených proti Romům se zde konalo už několik, poslední byla v pátek ve Varnsdorfu.

Kromě akcí DSSS se v Novém Boru a v Rumburku dnes mají uskutečnit ještě poklidné demonstrace pořádané iniciativou Nenávist není řešení. Ta jimi chce místní Romy podpořit a vyjádřit nesouhlas s vyvoláváním rasové nenávisti. Situaci bude osobně na místě po celý den sledovat i vládní zmocněnkyně Šimůnková.

Tagy: Romové demonstrace sluknovsko

Zdroje: ČTK