Rozvojové země BRICS žádají reformy světového řádu

- Aktuality autor: red

Skupina největších nových tržních ekonomik BRICS dnes vyzvala k posílení stability mezinárodního finančního systému a k jeho reformování tak, aby odrážel měnící se poměry sil ve světě.

Nejvyšší činitelé seskupení, do něhož patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, na summitu na jihočínském ostrově Chaj-nan tak dala světu opět na vědomí, že se hlásí o vliv na globální záležitosti.

Summit BRICS vyzval k vytvoření širokého mezinárodního systému rezervní měny, který by "zajišťoval stabilitu a jistotu". Upozornila, že poslední finanční krize odhalila v současném měnovém systému, jehož pilířem je americký dolar, nedostatky a anachronismy.

Skupinu znepokojuje dlouhodobý osud dolaru, protože Spojené státy vedou dlouhodobě stěží udržitelné schodky rozpočtu a obchodní bilance a před těžkými následky je zachraňuje jen to, že dolar má status rezervní měny. Státní rozvojové banky zemí skupiny se dohodly, že založí vzájemné úvěrové linky ve svých měnách, nikoli v dolaru, jak bývá zvykem.

BRICS žádá posílení rozvojových zemí v MMF

"Doba si žádá, aby země BRICS posílily vzájemný dialog a spolupráci," řekl na summitu čínský prezident Chu Ťin-tchao.

Schůzka se dohodla na prostudování možnosti využívat v mezinárodním systému šířeji takzvaná Zvláštní práva čerpání (SDR), vnitřní účetní měnu Mezinárodního měnového fondu. SDR nyní sestává z dolaru, eura, japonského jenu a britské libry a zástupci BRICS se podle účastníků summitu zatím nedohodli na tom, zda budou prosazovat, aby se další složkou SDR stal čínský jüan.

Seskupení požaduje pokračovat v dohodnutých reformách globálního finančního systému, tedy zejména v posilování role rozvojových zemí v MMF. Chce o tom jednat v rámci skupiny G20, kam členové BRICS také patří. G20 se sejde v pátek v předvečer víkendového jarního zasedání MMF a Světové banky.

Tagy: Čína MMF

Zdroje: ČTK