Rozsudky v kauze Rath se dozvíme 7. dubna

- Aktuality autor: art

Devět z 11 obžalovaných v Rathově kauze se dozví rozsudek 7. Dubna. Termín vyhlášení verdiktu v úterý stanovil předseda trestního senátu Robert Pacovský po závěrečných proslovech obžalovaných. Žalobce pro ně navrhuje od dvou do devíti let vězení a dvě podmínky. Soud s Rathem a organizátorkou podezřelých tendrů Lucií Novanské probíhá zvlášť. 

Rath tvrdí, že o kupčení se zakázkami vůbec nevěděl

Rath tvrdí, že o kupčení se zakázkami vůbec nevěděl,zdroj: Profimedia.cz

Obžalovaní v úterý měli možnost vystoupit se závěrečnou řečí a následně ještě mohli využít takzvaného posledního slova, kterého se ujala jen Ivana Salačová.

Právě pro ni navrhuje žalobce Petr Jirát jednu ze dvou podmínek. Salačová je totiž jediná, kdo se ke korupci přiznala. "Vše jsem činila, abych své tehdejší společnosti Fisa zajistila práci a sehnala uplatnění na stavebním trhu," prohlásila podnikatelka. "Brala jsem to tak, že provizi dávám těm, kteří mí zajistí stavební zakázky." 

V kauze jde o korupci při zdravotnických a stavebních tendrech, které obžalovaní ovlivňovali.  Mezi zmanipulovanými zakázkami se ocitla například rekonstrukce zámku Buštěhrad, oprava gymnázia v Hostivicích nebo modernizace některých nemocnic v kraji.

Za organizátory pokládá obžaloba manžele Kateřinu a Petra Kottovy, kterým také navrhuje nejvyšší trest – devět let ve vězení a zabavení majetku.

Rath je podezřelý z toho, že o kupčení se zakázkami jako hejtman věděl a dokonce se dělil o úplatky. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až 12 let.

Tagy: kauza Rath česká politika zločin a trest korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK