Rozpory v irácké koalici? Šíitský viceprezident rezignoval

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jeden ze tří iráckých viceprezidentů, šíita Ádil Abdal Mahdí, v úterý podal po necelých třech týdnech v úřadu demisi. Šéf Mahdího politické formace odůvodnil tento krok snahou o omezování přebujelé exekutivy, ukazuje ale spíš na rozpory uvnitř vládní koalice.

Podle agentury Reuters jde o znamení rozporů ve vládní koalici tvořené šíity, sunnity a Kurdy. Mahdího rezignace přichází v době, kdy premiér Núrí Málikí odráží kritiky, podle nichž od sestavení křehké vlády národní jednoty neplní své předcházející sliby o rozdělení moci. 

Vládu se Málikímu podařilo zformovat loni v prosinci, po devíti měsících povolebních tahanic a vyjednávání. Strategická ministerstva vnitra, obrany a národní bezpečnosti nebyla dosud obsazena; jako úřadující ministr je má v kompetenci sám premiér. Viceprezident Mahdí byl jmenován 12. května po měsíci dohadů mezi vládními frakcemi. 

Mahdího demise - "odpověď na vůli lidu"

"Doufám, že to (Mahdího demise) umožní začít snižovat početní stav vlády," napsal vůdce Nejvyššího islámského iráckého shromáždění (SIIC) Amar Hakím na internetové stránce tohoto uskupení. SIIC v prohlášení upřesnilo, že Mahdího demise je "odpovědí na vůli lidu" a výhrady vznášené náboženským šíitským vedením. 

Nejvlivnější z iráckých šíitských duchovních ajatolláh Alí Sistání v únoru apeloval na politiky, aby zdvojnásobili své úsilí na pozadí vlny demonstrací a kritizoval zejména "nepřijatelná privilegia" určitých činitelů. Konkrétně také požadoval od politiků, aby se "vyhnuli vytváření zbytečných vládních postů, které jsou pro zemi drahé, a rušili přebytečné funkce". 

Kvůli politické vyváženosti je současná irácká vláda národní jednoty nejpočetnější v historii země, má pět desítek ministrů a státních tajemníků. 

Také obvyklý počet viceprezidentů se v ní zvýšil ze dvou na tři. Prezident Talabání (Kurd) tak dosud má dva šíitské viceprezidenty a jednoho sunnitského. Demise vicepremiéra Mahdího bude oficiální, až bude předána Talabánímu a prezident ji přijme.

Tagy: koalice Irák

Zdroje: ČTK