Rozpočtový výhled pro obranu je podle Vondry nepřijatelný

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. Částky v rozpočtovém výhledu na léta 2013 a 2014 pro ministerstvo obrany jsou podle ministra Alexandra Vondry (ODS) nepřijatelné. Pokud by se staly rozpočtovou realitou, armáda by nebyla schopná plnit základní úkoly, řekl Vondra na dnešním jednání sněmovního branného výboru. Armáda se bude koncem roku potýkat už s letošními úsporami.

Podle výhledu by měla obrana dostat příští rok 38,8 miliardy a následující rok 35,7 miliardy korun. "Pokud by čísla měla být realitou, tak je to konec, tak armáda není schopná plnit ani své základní ústavní úkoly," řekl Vondra. Předpokládá, že obrana by nakonec více peněz dostat mohla, bude se o tom jednat.

Letos mělo ministerstvo hospodařit podle schváleného rozpočtu s částkou 43,5 miliardy korun. Musí ale ušetřit 1,4 miliardy. Letošní škrty resort podle ministra zvládne, byť to bude obtížné. Armáda podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka udělá v polovině roku inventuru, která určí, co si bude moci ještě dovolit.

Armáda chce šetřit, ale nemá moc z čeho

"Poslední kvartál bude pravděpodobně kritický a budeme muset dělat opravdu jen nezbytné věci v oblasti výcviku," řekl Picek. Armáda podle něho rozhodně neomezí přípravu vojáků pro zahraniční mise a výcvik pilotů v pohotovostním systému. Ohroženy by prý mohly být například opravy techniky a nákup materiálu.

Obrana podle Vondry ještě může v následujících dvou letech ušetřit vnitřními změnami v každém roce nejvýše půl miliardy korun. Zmínil slučování některých agend, centralizace a reorganizaci krajských velitelství. Ovšem například zrušení vlečkového úřadu, který se stal v souvislosti se škrty centrem pozornosti, by přineslo podle ministra asi jen dvacetimilionovou úsporu. "Je to, jako když člověk plivne do kanálu," podotkl.

Předseda výboru Jan Vidím (ODS) se obává, že realitou bude změna střednědobých plánů armády nebo rušení úkolů; Možná nakonec bude nutné přehodnotit ambice armády. Podle Antonína Sedi (ČSSD) se už musí hledat úspory i v milionech, nikoli v miliardách, jak bylo zvykem.

Výbor se za ministerstvo obrany postavil. V usnesení přijatém všemi přítomnými členy uvedl, že pokládá rozpočtový výhled za zcela nepřijatelný pro zajištění vnější bezpečnosti státu. Výbor požádal Bezpečnostní radu státu, aby při jednáních o armádních rozpočtech k jeho stanovisku přihlédla.

Zdroje: ČTK