Rozhodnuto: Sazku ve výběrovém řízení získaly společně PPF a KKCG

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Loterijní společnost Sazku získaly ve výběrovém řízení skupiny PPF a KKCG. Věřitelský výbor schválil uzavření smlouvy o prodeji, řekl dnes na tiskové konferenci právník insolvenčního správce Jan Hrazdíra. PPF a KKCG v tendru za Sazku nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy korun.

Skupina Penta, která se tendru kvůli jeho údajné nezákonnosti nezúčastnila a mimo soutěž nabídla za Sazku pět miliard korun, uvedla, že podá žalobu na neplatnost dnes uzavřené smlouvy. Výběrové řízení kritizuje i Česká spořitelna, která je členem věřitelského výboru.

Pro uzavření smlouvy hlasovali čtyři členové výkonného výboru, tedy zástupci KKCG, společností Moranda, Sidereus a G-Tech, zdržel se zástupce zajištěných věřitelů, proti byla Česká spořitelna. Insolvenční správce Sazky Josef Cupka dodal, že smlouvu s vítězem soutěže podepíše ještě dnes. Výsledek výběrového řízení poté předá Městskému soudu v Praze.

Penta podá žalobu na neplatnost smlouvy

Pokud by soud výběrové řízení zrušil, muselo by se podle Cupky nastartovat nové, které by opět trvalo čtyři až pět měsíců. "Společnost jsme stabilizovali, uklidnili zaměstnance, dostali se do nějaké fáze, která ale končí. Pokud by se tento stav začal prodlužovat, začneme ztrácet body a hodnota Sazky by šla rychle dolů," řekl Cupka. Jeho mluvčí Lenka Tichá podotkla, že Sazka nyní drží více než 78 procent loterijního trhu.

Penta v reakci uvedla, že podá žalobu na neplatnost smlouvy uzavřené mezi Sazkou a skupinami PPF a KKCG. Podle mluvčího Penty Martina Danka to bude první ze série právních kroků, které firma připravuje. "Penta je přesvědčená, že tendr na prodej podniku Sazky proběhl nezákonně, protože neumožnil korektní a standardní soutěž, jež by vygenerovala nejvyšší cenu," uvedl Danko. "Penta závazně a veřejně prohlašuje, že má o Sazku zájem a je připravená tuto sumu uhradit," dodal.

Penta žádá nový tendr. "Více než miliardový rozdíl mezi nabídkou Penty a cenou PPF a KKCG je dostatečně závažný, aby byla vypsaná nová soutěž. Argumenty o krizové situaci v Sazce a potřebě rychlého prodeje neobstojí. Tržby Sazky se vyvíjejí příznivě, což mimo jiné potvrdila ve svém prohlášení i Česká spořitelna, která má jako člen věřitelského výboru přístup k informacím o ekonomické situaci podniku," dodal Danko.

Nabídka Penty nesplňovala podmínky stanovené výběrovým řízením

Hrazdíra řekl, že nabídka Penty nesplňovala podmínky stanovené výběrovým řízením. "Z dalších okolností, což je hlavně časová limitace do 30. září, si dovolujeme učinit závěr, že tato nabídka nemohla být míněna vážně," dodal. Jako jednu z nesplněných podmínek uvedl to, že peníze byly na účtu Penty, takže nebyla záruka, že by insolvenční správce peníze skutečně obdržel.

Česká spořitelna požádala insolvenční soud, aby dal insolvenčnímu správci pokyn k okamžitému zrušení výběrového řízení. Důvodem je možné zpochybnění platnosti právních úkonů správce při zpeněžení majetku Sazky. ČS navrhla, aby souhlas s uzavřením smlouvy udělila schůze věřitelů, k jejímuž svolání vyzvala soud. Schválení smlouvy o prodeji společné firmě PPF a KKCG pouze věřitelským výborem by prý nemuselo být platné, protože žádný z jeho členských věřitelů, mezi něž PPF a KKCG patří, nesmí hlasovat ve vlastní věci nebo ve věci osoby blízké, která s ním tvoří koncern.

Předseda věřitelského výboru Sazky Josef Novotný řekl, že ČS nesprávně interpretuje insolvenční zákon. Ten podle něj nezakazuje, aby společnost tvořící s věřitelem koncern nemohla nabýt majetek dlužníka. To je právě případ vítěze tendru společného podniku PPF a KKCG, který se jmenuje Sázková kancelář. Cupka dodal, že schůze věřitelů by zřejmě rozhodla stejně, vše by se jen zdrželo o měsíc. Pro něj je prý závazné rozhodnutí věřitelského výboru.

Tendru se zúčastnily i Synot Holding a společnost Charlcoal

Podle Jana Procházky z advokátní kanceláře Ambruz & Dark může podněty, jaký podala spořitelna, podat soudu každý z věřitelů. "Pokud by soud shledal důvod k vydání pokynu, musel by se insolvenční správce takovým pokynem řídit. Jak soud rozhodne, ale není možné v tuto chvíli předjímat," uvedl Procházka. Mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková pouze řekla, že pokud Česká spořitelna soudu doručí podnět, který bude určen k projednání, tak se tím soud bude zabývat a rozhodne.

Tendru se zúčastnily i Synot Holding a společnost Charlcoal, spojovaná se jménem finančníka Pavla Tykače. Charlcoal nabídl 3,601 miliardy, Synot 0,5 miliardy korun. Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny.

Tagy: soud tendr sázka Cupka

Zdroje: ČTK