Rozhodnutí inspekce: Lessy čerpáním nemocenské podvod nespáchal

- Aktuality autor: Danica Klein

Bývalý policejní prezident Petr Lessy nespáchal podvod v souvislosti s čerpáním nemocenských dávek v době svého odvolání na podzim 2012. 

Petr Lessy

Petr Lessy,zdroj: Profimedia.cz

Po zhruba osmiměsíčním prověřování k tomu dospěla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která případ odložila. Inspekce však vzhledem ke svým zjištěním podala podnět ministerstvu vnitra k případnému zahájení řízení o odnětí či krácení nemocenské, řekla dnes mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. 

"Jelikož z dostupných důkazů nebylo možno učinit závěr o naplnění všech zákonných znaků skutkové podstaty trestného činu, byla věc dne 4. září 2013 s odkazem na ustanovení § 159a odstavce 1 trestního řádu odložena," uvedla mluvčí. Podle ní se jednalo o vyplacení nemocenské v celkové výši 37.200 korun. Lessy již dříve uvedl, že snaha inspekce jej poškodit je enormní. 

Lessyho loni v srpnu propustil ze služebního poměru tehdejší ministr vnitra Jan Kubice poté, co ho inspekce obvinila z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Důvodem tehdejšího stíhání bylo to, že údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. 

Trestnou činnost se ale Lessymu podle soudu nepodařilo prokázat, protože nebylo jednoznačně zřejmé, že anonym vynesl prostřednictvím své mluvčí právě on. Obvodní soud pro Prahu 7 proto obžaloby Lessyho zprostil, státní zástupce se však proti verdiktu odvolal. Definitivně tak rozhodne až Městský soud v Praze. 

Tagy: inspekce nemocenská bývalý policejní ředitel

Zdroje: ČTK